Péče o pokožku v těhotenství

Změny v těhotenství se týkají také pokožky: ta je citlivější, reaguje na slunce, zároveň se pleť vyhlazuje a zjemňuje. Jak o ni tedy správně pečovat?

Těhotenství udělá radost především těm ženám, které mají sklon k akné. Jak to? Vlivem hormonálních změn zvláště v druhé půlce gravidity se totiž jejich pleť vyhladí, omezí se tvorba mazu a díky tomu ustoupí i kožní potíže.

Péče o pleť a dekolt v těhotenství se tudíž nemusí příliš lišit od běžné rutiny. Důraz by měl být kladen na kvalitní, přírodní kosmetiku, která nezatěžuje pleť a nezpůsobí nečekané alergické reakce.

Pozor na sluníčko

Pokožka v těhotenství je obecně citlivější. Můžete se rychleji spálit, nebo vám po sluneční lázni vyskočí vyrážka. Díky nepravidelné pigmentaci vaše opálení nemusí být úplně žádoucí. Raději pobyt na slunci omezte a používejte krémy s vysokým UV faktorem.

Hýčkejte svá prsa

Věnujte péči oblasti břicha a prsou. Tam je kůže maximálně namáhaná a zvětšování objemu může vést až k nevratnému poškození struktur kůže – ke vzniku strií. Masáží hydratačními krémy lze vzniku strií předejít.

Prsa se nejen zvětšují, ale též začínají produkovat mlezivo, který vylučují mléčné žlázy. Důležitá je hygiena – omývejte prsy vodou a žínkou tak, abyste odstranila zasychající sekret.

Masírujte bradavky

Lehkou masáží připravíte bradavky na dobu, kdy se děťátko bude učit sát. Tím, že bradavky budete masírovat, jemně je povytahovat, zpevníte pokožku a tak se při velkém sání nepotrhá. Trhlinky při kojení nejsou nic příjemného, navíc se z nich může rozvinout zánět.

Bradavky potírejte co nejpřírodnějšími oleji či krémy. Již v těhotenství můžete použít také speciální masti na bradavky pro kojící ženy, které neobsahují zinek a kůži dobře zvláční.

bioderma_abcderm_mama-originalPružná a pevná

Pro péči o pokožku maminek je ideální Bioderma ABCDerm Mama Zpevňující krém, který pokožku hydratuje a zabraňuje jejímu vysušování. Je vhodný zejména na oblast břicha, prsou, hýždí a stehen, kde je pokožka během těhotenství nejvíce namáhaná. Podporuje také tvorbu kolagenových a elastinových vláken, čímž navrací pokožce její pevnost a pružnost. Celkově napomáhá tvarovat a zpevnit postavu a působí preventivně proti vzniku strií. 

Lze pořídit ve vybraných lékárnách, doporučená prodejní cena 569Kč.

Mohlo by vás také zajímat: Strie v těhotenství: jak jim předejít

Autorka: Markéta Slomková