Alergie u kojenců a novorozenců

Alergie je přehnaná reakce imunitního systému na běžné podněty jako pyl, prach nebo potraviny, např. kravské mléko. Každé třetí dítě má zvýšené riziko vzniku alergie. V naší kalkulačce rizika alergie zjistíte, jak je na tom vaš dítě. Také si povíme, jak toto riziko vzniku alergií lze snížit, mimo jiné správnou stravou v raném věku.

Naposledy přidané články našich odborníků

Alergie na kravské mléko vs. intolerance laktózy. Jaký je rozdíl?

Alergie na kravské mléko vs. intolerance laktózy. Jaký je rozdíl?

24 Aug 2018

Alergie na bílkovinu kravského mléka (ABKM) a intolerance laktózy jsou dvě odlišná onemocnění, která se často zaměňují:


  • Alergie na bílkovinu kravského mléka: je nutné vyhnout se veškerým mléčným výrobkům a potravinám, které mléko obsahují
  • Intolerance laktózy: u nekojených dětí se podává kojenecké mléko se sníženým obsahem laktózy. Kojenec se nemusí mléku úplně vyhýbat.


Více informací v přehledné tabulce níže.

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x