Alergie u dětí: Jak vzniká a jak jí předcházet?

Je-li jeden z rodičů alergik, riziko vzniku alergie u dítěte je významně vyšší.Okolní vlivy v raném věku ovlivňují, zda u dítěte s vrozeným sklonem k alergii tato skutečně propukne. Alergii je možné předcházet správnou výživou v raném věku.Co je to alergie? 

Abychom byli optimálně chráněni před všemi nástrahami vnějšího světa, musí být náš imunitní systém v rovnováze a fungovat správně. Když je imunitní systém oslabený, různé viry a bakterie mohou snadno vyvolat infekce či jiná onemocnění

Naopak o alergii se jedná, když imunitní systém reaguje přemrštěně. Tedy když za běžných okolností neškodná látka vyvolá u člověka s alergií silnou obrannou reakci. Tyto látky nazýváme alergeny

Zdravý imunitní systém musí umět rozlišit škodlivé a neškodné látky. Ty neškodné (např. potraviny, bakterie střevní mikroflóry) musí umět tolerovat. S těmi škodlivými se musí umět přiměřeně vypořádat. Někdy ale imunitní systém ztrácí toleranci k potravinám či látkám okolního prostředí a vzniká alergie. 

V raném dětském věku jsou nejčastější formou alergií potravinové alergie (zejména alergie na bílkovinu kravského mléka) a atopická dermatitida. Dobrá zpráva je, že u alergie na bílkovinu kravského mléka díky dozrávání imunitního systému většinou do 3 let věku vymizí. 

VÍTE, ŽE .. 

Alergie patří mezi civilizační onemocnění a jsou celosvětovým zdravotním problémem. Přibližně 20-30 % dětí v Evropě trpí alergií a tento počet se stále zvyšuje. 

Jak alergie vzniká?

Aby se u člověka projevila alergie, musí mít v první řadě genetickou predispozici k alergiím. Pokud je jeden z rodičů alergik, je riziko, že jeho dítě bude také trpět alergií, významně vyšší. Šance se ještě znásobuje, pokud alergií trpí oba rodiče nebo také sourozenec. 

Vrozený sklon k alergiím však ještě neznamená, že u dítěte alergie skutečně propukne. Svou roli hraje působení stovek genů, které chrání před rozvojem alergického zánětu, a dalších stovek genů, které naopak k alergické reakci přispívají. 

VÍTE, ŽE .. 

Pokud jsou oba rodiče alergici, je riziko, že se u jejich dítěte projeví alergie 50 - 90 %. Trpí-li alergií jeden rodič a sourozenec, snižuje se toto riziko na 40 - 70 %. Zjistěte, zda alergie hrozí i vašemu dítěti, v Kalkulačce rizika alergie.)

Co ovlivňuje vznik alergie?

Až donedávna jsme přikládali malý význam vlivu životních podmínek na naše zdraví. Přehnaně jsme zdůrazňovali pouze vlivu genů. Tento pohled se v posledních několika letech rychle mění, protože máme dostatek důkazů, že všechny složky prostředí na nás působí tzv. epigenetickými vlivy.

To znamená, že i vnější faktory rozhodují, které geny budou nebo nebudou přepsány a tedy zda se zděděné vlohy k alergiím u dítěte skutečně projeví. Jedná se například o: 

  • nemožnost kojení  
  • porod císařským řezem
  • časnou léčbu antibiotiky (u dětí v kojeneckém věku nebo ve 3. trimestru těhotenství)
  • vystavení dítěte tabákovému kouři  

Jak alergiím předcházet?

Rozvinutí alergie můžete zabránit. Jedním z klíčových faktorů, které pomáhají předcházet vzniku alergií, je vhodná výživa miminka a budování imunity od počátku.

Kojení 

Nejvhodnější ochranou proti alergiím je kojení, které v prvních měsících života napomáhá dozrávání imunitních mechanismů dítěte. Odborné společnosti doporučují maminkám výlučně kojit do ukončeného 6. měsíce věku dítěte.

Zavádění příkrmů ve správný čas 

Důležité je také správné zavedení potenciálních alergenů do stravy dítěte.Nejvhodnější období pro zavádění nemléčné stravy u zdravých dětí určí na základě fyziologického vývoje dítěte lékař. U kojených dětí je to nejpozději po 6. měsíci věku. Zároveň s prvními příkrmy by se měly postupně zavádět všechny alergeny.Nebylo prokázáno, že by oddalování i potenciálně alergenních nemléčných příkrmů za uvedenou hranici vedlo ke snížení alergických onemocnění. Právě období prvních příkrmů je optimální pro setkání s potravinovými antigeny a navození imunitní tolerance - tedy přijetí cizorodé látky bez alergické reakce organismu.

Čisté prostředí

Zajistěte miminku čistý domov s čistým ovzduším. Není vhodné, aby se v bytě, kde je dítě, kouřilo. Pravidelným utíráním prachu, vytíráním a vysáváním přispějete ke snížení potencionálních alergenů v ovzduší. 

Otužování a posilování imunity

Dalším z faktorů, který má na alergii vliv, je i celková imunita organismu. Jak ji přirozeně posílíte? Pobytem na čerstvém vzduchu a dostatkem spánku. Zvykejte miminko od narození na pravidelný pobyt venku. Ve vhodném oblečení mohou děti na procházky téměř za každého počasí, s výjimkou silných mrazů a vysokých letních teplot. 

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x