Alergie na kravské mléko: Co může dítě jíst?

Pokud je dítě kojené, maminka dodržuje hypoalergenní dietu. Pokud maminka plně nekojí, dostává miminko speciálně upravená kojenecká mléka. 


A baby boy drinking milk from his bottle while being held by his mother

Po kolotoči vyšetření máte jasno. Vaše miminko má alergii na bílkovinu kravského mléka (ABKM). Tato alergie se řadí mezi nejčastější potravinové alergie kojenců. Strava dětí s ABKM vyžaduje speciální dietní opatření.

PRO ZAJÍMAVOST

Alergie na bílkovinu kravského mléka se objeví u 1–3 % dětí, nejčastěji během prvních tří měsíců života. Alergie však mizí mezi 2.–3. rokem u více než 80 % dětí.

Alergie na kravské mléko u kojených dětí

Kojíte? Lékař doporučí dodržování hypoalergenní bezmléčné diety. Ze stravy zcela vyloučíte mléko, mléčné výrobky a všechny potraviny, ve kterých se mléko objevuje. U ostatních potravin (jako jsou vejce, ryby, pšenice a ostatní potraviny) je nutná zvýšená pozornost při zavádění stravy, abychom vyloučili případnou další alergii. 

Maminka na dietě by si měla hlídat celkový příjem bílkovin a vápníku ve stravě a chybějící živiny si doplňovat z náhradních zdrojů. 

U většiny kojenců je toto dietní opatření dostačující.

Alergie na kravské mléko u kojenců krmených kojeneckým mlékem

Jestliže dítě dostává kojenecké mléko a bude mu potvrzena ABKM, lékař doporučí podávání speciálního hypoalergenního mléka s vysoce hydrolyzovanou bílkovinou

Bílkovina je v něm vysoce naštěpená na malé části, které ztrácejí schopnost vyvolat alergickou reakci. Mléko přesto obsahuje veškeré potřebné živiny v dostatečném množství.

Pokud se ani při podávání tohoto mléka stav dítěte nezlepší, volí se pak speciální mléko s úplnou hydrolýzou bílkovin (obsahující volné aminokyseliny). Alergici tato mléka díky rozštěpeným bílkovinám na aminokyseliny lépe snášejí.

Speciální mléka můžete sice koupit i bez lékařského receptu, ale dítě by je mělo konzumovat jen na doporučení a pod kontrolou lékaře. Když vám mléko předepíše lékař, jeho cenu za vás uhradí zdravotní pojišťovna.

Zavádění prvních příkrmů

Jako jeden z prvních příkrmů bývají u maminek oblíbené dětské obilninové kaše. Ty můžete dopřát i miminkům s ABKM. Vhodné jsou nemléčné kaše, které se připravují s vodou nebo se speciálním hypoalergenním mlékem, které dítě konzumuje. 

Na trhu jsou také dostupné speciální rýžové kaše s karobovou moukou bez mléka, které jsou vhodné pro přikrmování alergických dětí, které nejsou kojené.

Jakmile začneme s prvními příkrmy, je nutné pečlivě studovat složení potravin. Kromě klasických mléčných výrobků (máslo, smetana, sýry, jogurty či mléčné dezerty) může být mléčná bílkovina i v potravinách, u kterých by vás to nejspíš nenapadlo. Naříklad mléko bývá často obsaženo v pečivu a dalších potravinách. Alergeny jsou ve složení vyznačeny tučně. Tak jako u kojících maminek, je i u dětí vhodné dodržovat dietní opatření, které doporučí lékař. 

Mléko na zkoušku

Po několika měsících dodržování diety je pod dohledem lékaře proveden tzv. expoziční test. Při něm se dítěti podává postupně se zvyšující dávka standardního kojeneckého mléka (bez upravené bílkoviny). Při rozvoji alergické reakce se test okamžitě přeruší a dítě i nadále nejméně dalších 6 měsíců dostává speciální kojenecké mléko (pro děti s ABKM) nebo kojící maminka dodržuje bezmléčnou dietu. Poté se test zopakuje. 

Alergie běžně vymizí mezi druhým a třetím rokem věku u více než 80 % batolat. Děti pak mohou bez problémů konzumovat standardní batolecí mléko i vhodné mléčné produkty.

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x