Apgar skóre

Apgar skóre je mezinárodně užívaný bodovací systém, kterým lékaři orientačně posuzují zdravotní stav novorozence těsně po porodu. Pomůžeme vám se v zápisu tohoto ukazatele zorientovat.

Vernix covered newborn with a lot of hair, lying on a table under the light, just after he was born, being assessed for apgar score by a midwife in delivery room in hospital. New life, health assessment concept.

Hodnocení zdravotního stavu novorozence

V prvních minutách ihned po porodu lékař na novorozenci hodnotí těchto 5 projevů:

  • A - adaptace kůže. Hodnotí se barva kůže a její schopnost vyrovnat se s prostředím mimo plodovou vodu.
  • P - pulz. Lékaři změří počet srdečních stahů.
  • G - grimasy. Lékař hodnotí odezvu dítěte na podráždění.
  • A - aktivita. Hodnotí se napětí svalů.
  • R - respirace, tedy dýchání.

Stav dítěte se hodnotí v 1., 5. a 10. minutě po porodu. Každý projev může být obodován od 0 do 2 bodů. Celkové APGAR skóre získáme součtem všech bodů za dané měření. Může tady nabývat hodnot od 0 do 10. Čím lepší stav novorozeněte, tím více bodů. AGPAR skóre vašeho miminka tedy může vypadat například takto: 8 - 10 - 10.

Co čísla znamenají dále?

  • 8–10 bodů odpovídá zdravému novorozenci, který je po porodu bez potíží
  • 5–7 bodů znamená, že novorozenec má při příchodu na svět určité potíže se začátkem dýchání, s přizpůsobením se novým podmínkám, většinou jsou však přechodného rázu
  • méně než 5 bodů mají novorozenci s porušenými zá­kladními životními funkcemi, kteří vyžadují neodklad­nou lékařskou péči

Zdroj: Nová kniha o těhotenství a mateřství: MUDr. Martin Gregora, MUDr. Miloš Velemínský, Ph.D., Grada Publishing, a.s., 2011, ISBN 978-80-247-3081-3

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x