Co se děje s miminkem ihned po porodu

lékař pečuje o dítě ihned po porodu

Poté, co je přestřižena pupeční šňůra, ve které ustal tep, je možné položit mamince novorozence na nahé tělo, aby cítila jeho doteky, a aby dítě slyšelo tlukot jejího srdce.

Jakmile je přestřižen pupečník, podle přání rodičů se miminko položí na břicho maminky, nebo ho rovnou ošetří na vyhřívaném lůžku. To většinou probíhá přímo na porodním sále. Následuje jeho zabalení, a pokud je vše v pořádku, je přiloženo k  maminčině prsu. Je to velmi důle­žitý okamžik pro navázání citového vztahu mezi maminkou a novorozeným děťátkem. Zůstat spolu na porodním sále pak mohou až do doby, než je maminka i s miminkem pře­vezena na oddělení šestinedělí.

Ošetření na porodním sále

Sestra převezme novorozence v teplé pleně, položí ho na suchou podložku vyhřátého stolu, opatrně osuší, pokud je třeba, odsaje ústa a nos, ošetří pupeční pahýl svorkou nebo krátkým podvazem a do každého oka vkápne dezinfekční kapičky, které ochrání oči novorozence před bakteriální ná­kazou z rodidel matky. Někdy již v této době odchází první stolička nazývaná smolka . Je to vazká, zelenočerná hmota obsahující zbytky buněk ze spolykané plodové vody a také střevní sekrety, které se nahromadily v průběhu těhoten­ství v těle dítěte. Smolka by poprvé měla odejít nejpozději do čtyřiceti osmi hodin po porodu.

Děťátko se ošetří, označí, většinou v tuto dobu i zváží a změří a vrátí se zabalené k mamince, kde se poprvé přiloží k prsu.

Zdroj: Nová kniha o těhotenství a mateřství: MUDr. Martin Gregora, MUDr. Miloš Velemínský, Ph.D., Grada Publishing, a.s., 2011, ISBN 978-80-247-3081-3