První kojení novorozence: jak na to?

Je všeobecně známo, že mateřské mléko je pro vaše dítě to nejlepší. Tato dovednost je nová pro vás i vaše dítě a jako vše nové vyžaduje cvik.

645277927

Kojení ale ne vždy probíhá tak jednoduše, jak by si některé maminky přály. Jestliže vám tedy nepůjde kojení hned od začátku jednoduše, nenechte se tím zklamat nebo odradit. Při použití správné techniky a s trochou zkušeností půjde zakrátko jednodušeji.

Poprvé ještě v porodnici

Již od prvního přiložení si matka utváří s miminkem citové pouto a pokládá základy pro správné kojení. Matka si novorozence za pomoci sestry přiloží k prsu, obyčejně vleže. Otočí se na stranu k dítěti a přitiskne ho k sobě tak, aby se dotklo jejího prsu. Bradavku ale netlačí dítěti do úst násilím.  Dítě by se od prsu odvracelo. Stačí dotek jeho obličeje a okolí úst s prsem, případně trocha vytlačeného mléka, které vyvolají  reflex hledací  – novorozenec sám otevře ústa a vystrčí jazyk. Hlavičkou točí ze strany na stranu a instinktivně hledá prs. Umí to i položen na břicho matky. Maminka mu pomůže tím, že vezme okolí bradavky mezi palec a ukazováček a vsune mu celou bradavku i s dvorcem do otevřených úst. Dítě obe­jme jazykem stočeným do žlábku bradavku a prsní dvorec a stiskne je dásněmi.

Dotykem citlivého sacího bodu, který má hlouběji v pusince, se vyvolá druhý, reflex sací . Jazykem si novorozenec vytlačí kapky mléka do úst a polkne je – a to je třetí z důležitých reflexů, reflex polykací  .

První dny po porodu se mamince vytváří pouze mlezivo, až později se začne tvořit mateřské mléko

Doma se pak nechte vést našimi tipy:

  • Pohodlně se posaďte do pevného křesla.
  • Vezměte dítě do náruče tváří k vašemu tělu a snažte se jeho hlavu, ramena a tělo držet v přímé lince.
  • Nastavte nos dítěte ke své bradavce a jemně se jí dotkněte jeho rty.
  • Jakmile otevře ústa, přitáhněte si dítě k prsu (nikoli naopak).
  • Jakmile se dítě správně přisaje, bude mít spodní ret stažený a jediná viditelná část vašeho dvorce (tmavší oblast pokožky kolem bradavky) bude nad jeho horním rtem.
  • Poslouchejte, zda uslyšíte, jak dítě polyká – to je jasné znamení, že saje mléko.

Měňte polohy

Je přirozené, že si dítě při kojení občas potřebuje odpočinout. Pokud se cítíte při kojení nepohodlně, zkuste speciální polštář ve tvaru podkovy. Pokud během kojení cítíte bolest, může být způsobena například tím, že se dítě nesprávně přisálo – zkuste změnit polohu. Stačí jen mezi bradavku a ústa dítěte strčit prst, aby se pustilo, odtáhněte je od prsu a pokuste se je přiložit znovu.

Obraťte se na odborníka

Jestliže jste narazila na jakékoli potíže s kojením nebo si děláte starosti o to, zda je dítě krmeno tak, jak by mělo, promluvte si se svým lékařem. Většinu problémů je možné překonat a vždy je nejlepší v kojení vytrvat.

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x