Spaní na zádech v pokročilejším těhotenství ženě nevyhovuje tím, že děloha tlačí na dolní dutou žílu a tím se poruší krevní oběh ženy. Může se to projevit tak, že by se Vám mohlo udělat špatně (stav na omdlení). Většinou však žena v noci mění polohy a tak se obecně nemusíte ničeho obávat. V pokročilejším stadiu těhotenství se ženám opravdu lépe spí na boku.
Rady Maminkám
Víme, že těhotenství a mateřství nejsou procházkou růžovým sadem. Ale nebojte se. Jsme tu od toho, abychom vás na této cestě provázeli. Naši odborníci pro vás sepsali odpovědi na vámi nejčastěji kladené otázky, které vám pomohou na vaší cestě těhotenstvím a mateřstvím.
Pokud byste přeci jen nenašla odpověď na vaši otázku, neváhejte nás kontaktovat telefonicky, emailem nebo na facebooku. Jsme tu pro vás.
Těhotenství a porod
Tvrdnutí břicha v těhotenství patří k nejčastějším komplikacím jeho průběhu. Je způsobeno stahy svaloviny dělohy – kontrakcemi, které se zcela fyziologicky vyskytují od 6. týdne těhotenství, jako následek růstu dělohy a růstu plodu. Těhotná žena je začne vnímat cca od poloviny gravidity – mezi 18. - 20. týdnem po větší fyzické námaze (rychlá chůze, úklid atd.). Tvrdnutí břicha se uvolní v klidu, při relaxaci. V dalším průběhu těhotenství se nepravidelné kontrakce vyskytují stále častěji a jsou intenzivnější. Mnohdy je velmi obtížné pro nastávající maminku odlišit tvrdnutí bříška od příznaků předčasného porodu. Základní rozlišení je, že kontrakce jsou nepravidelné, nepříliš časté, nebolestivé a ustávají v klidu. Obecně je považováno za přijatelné 20 episod nebolestivého tvrdnutí břicha za den, po 34. týdnu 30 episod za den. Dalším důležitým rozlišovacím znakem je ,že nemají vliv na nález na děložním hrdle, nevedou ke změně tzv. Cervix score. Nedochází tedy ke zkracování a otevírání hrdla děložního. Proto, v případě jakýchkoli pochybností u budoucí maminky, je vhodné vždy se obrátit na svého lékaře a požádat o vyšetření z důvodů tvrdnutí břicha. Vyšetření provádí gynekolog pohmatem a zhodnotí Cervix score. Pokud je zde vše jednoznačně v pořádku, pak není nutná léčba ani další vyšetření. V případě, že není vše v pořádku pohmatově, následuje cervikometrie – ultrazvukové vyšetření délky a uzavřenosti hrdla. Také je vhodné provést stěr na kultivaci z pochvy a odběr moči na bakterilogické vyšetření. Rozvíjející se infekce porodních cest nebo močového traktu velice často vede k nepravidelným stahům a následně může vést i k předčasnému porodu. Pokud jsou kultivace moči a stěru z pochvy negativní, pak se jedná o diagnozu „dráždivé dělohy“, která již vyžaduje léčbu. Obvykle postačí vyšší dávky hořčíku (magnesia). Magnesium lacticum 0,5 mg v dávce 3x1 až 4x2, které zklidní děložní činnost. Nezbytný je v této době klidový režim a určitá režimová opatření: polehávání s podloženými dolními končetinami, krátké procházky a dostatek tekutin. Není vhodné cvičení, zvedání těžkých břemen, větší domácí práce, úklid, vysávání, žehlení, koupání v horké vodě, sexuální život. V případě nálezu bakterií v pochvě či moči, je nutné užívat antibiotika. Tvrdnutí břicha před ukončeným 37. týdnem těhotenství provázené krvácením je jednoznačným důvodem urgentního příjmu v nemocničním zařízení! Po 37. týdnu se začínají objevovat i pravidelné stahy, nepříliš intenzivní, trvají určitou dobu, např. 40 minut po 5 minutách, jsou nebolestivé a také nemají vliv na otevírání hrdla děložního. Tyto stahy se nazýváme tzv. poslíčky (Braxton - Hicksovy stahy). Jsou fyziologickým jevem, jakýmsi nácvikem dělohy na porod. Tvrdnutí bříška je intensivnější, až nepříjemné, ale mizí samovolně např. po sprchování teplou vodou. Porodní stahy po teplé sprše nezmizí, pocitově se zmírní jejich bolestivost, ale pokračují se stále větší frekvencí a intensitou.
Pokožku v období těhotenství je potřeba častěji ošetřovat zvláčňujícími krémy a mléky, ideálně bez parfemace a především přídatných látek, např. parabenů. Je to z toho důvodu, že pokožka prochází větší zátěží, a to jak po hormonální stránce, tak v některých oblastech i po mechanické (například růstem bříška, zvětšením prsů). Často se objevuje pnutí, pálení anebo drobné jizvičky – strie. U ženy s atopií je pak důležité o pokožku pečovat ještě o to více a používat speciální kosmetiku z lékárny k tomu určenou. Léčbu atopického ekzému v těhotenství je nutné konzultovat s lékařem. Využití kortikoidních mastí pro lokální ošetření by mělo být minimalizováno. Režim, jaký nastavit, vám poradí váš ošetřující lékař. Systémové kortikoidy se v dnešní době kvůli nezanedbatelným rizikům nepoužívají ani u netěhotných žen, takže by se neměly používat ani v těhotenství. V současné době se vědci zabývají mmj. i zkoumáním a hodnocením vlivu probiotik, užívaných ženami v průběhu těhotenství, na výskyt atopického ekzému u miminek.
Pálení žáhy se nejčastěji objevuje v začátku a na konci těhotenství. Příčinami pálení žáhy na začátku těhotenství je jednak hormon progesteron, jehož vysoké těhotenské hladiny vedou k povolení žaludečního svěrače s následným návratem obsahu žaludku do jícnu a také zvýšená kyselost obsahu žaludku vlivem hormonu gastrinu, který se tvoří v placentě. Zkuste následující typy pro zmírnění nebo vyloučení příznaků: jezte v malých dávkách a častěji (5 – 6 x denně), nelehejte si bezprostředně po jídle, odpočívejte a spěte s podloženou horní polovinou těla. Zkuste také omezit potraviny, které problémy způsobují (káva s kofeinem, cola, čokoláda, pikantní a smažené pokrmy, kořeněná strava, tučná jídla, uzeniny, ostré koření, perlivé nápoje apod.)
Koncem těhotenství by měl být pohlavní styk již velmi šetrný. Pak se nemusíte obávat, že by se plodu něco stalo. Je v bříšku ještě chráněn dělohou. Poslední měsíc před porodem se již styk nedoporučuje z hygienických důvodů.
Po těhotenském vyšetření se v období může objevit slabé špinění, protože sliznice jsou již více prokrvené. Do druhého dne se pochva vyčistí a špinění by mělo ustat. Pokud by to však trvalo dále, je nutno se poradit u lékaře.
Po porodu spontánním, kleštěmi nebo po porodu s pomocí vacuumextrakce je pochva větší, ochablá, oteklá a pohmožděná. Pokud byl proveden nástřih hráze pro volný průchod hlavičky plodu nebo došlo k poranění bez nástřihu, je v místě nástřihu či poranění sutura (šití) různého rozsahu. Pochva se po porodu během několika dní postupně zmenšuje, otok vymizí, obnovuje se napětí svalového dna pánevního.
Sutura po nástřihu či poranění se hojí 7 - 14 dnů, po dobu 6 - 8 týdnů přetrvává zvýšeně citlivé zduření v místě šití. Pocity jako např. cukání v jizvě či jiné obtížně definovatelné pocity přetrvávají až 6 měsíců po porodu.
K plnohodnotnému svalovému napětí v oblasti pochvy a celého svalového dna pánevního přispívají speciální cviky (Kegelovy cviky), které pomohou upravit i přechodné obtíže s udržením moči a stolice. Půvab tohoto cvičení je v jednoduchosti cviků – stačí si vybrat 3 - 4, které jsou vám sympatické, a cvičit je denně po dobu cca 20 minut.
Sliznice pochvy je při kojení suchá. Je to dáno novou hormonální situací a především poklesem estrogenů. V době, kdy jsou veškerá porodní poranění zhojená, je dobré používat lubrikační gely – výborný je např. Doer s vitaminem E a Aloe Vera – který poslouží i k regeneraci sliznice. Se sexem je dobré začínat pozvolna, ale rozhodně se mu nevyhýbat – sex je totiž výbornou posilovací aktivitou na svalové dno pánevní.
Pochva po porodu zůstává méně pružná, stěny pochvy se mírně sníží a povrch sliznice je vyhlazenější. Velkou roli v tom, nakolik jsou změny trvalé nebo zásadní, hraje genetika, jinými slovy, co nám bylo dáno do vínku, s tím musíme pracovat (nikoli se s tím smířit!!).
Pravidelné cvičení, péče lubrikačními a hydratačními gely (Vagisan), po skončení kojení i estrogenovými krémy, dokáží až neuvěřitelně vylepšit situaci. V době, kdy je za vámi poslední porod (a cítíte, že máte tzv. splněno), je možno přistoupit k náročnějším procedurám jako je omlazení pochvy laserem či operační korekce poklesů poševních stěn, široce rozevřeného poševního vchodu a dalších následků opakovaných vaginálních porodů.
Průjem v těhotenství a před porodem se vyskytovat může, ale je vždy nutné hledat jeho příčiny. Před samotným porodem je u části rodiček řídká stolice až lehký průjem příznakem blížícího se porodu. Děloha se stahuje, zatím nepříliš bolestivě, a masíruje tak stěnu kliček tlustého střeva. Tento jev se vysvětluje jako přirozené pročištění střev, ale nevyskytuje se u každé nastávající rodičky a také ne vždy u každého porodu u stejné ženy. Průjem je mírný a tak jej není nutno řešit léky, spíš je dobré se zaměřit na lehčí dietní stravování, např. kuřecí maso dušené na vodě bez tuku a příjem dostatečného množství tekutin, čaj bez cukru a připravit na cestu do porodnice. Pokud průjem přetrvává více než 2 dny, je vhodné navštívit vašeho porodníka a konzultovat stav.
Průjmy v těhotenství vznikají většinou dietní chybou nebo mohou být způsobeny viry. Je vhodný dietní režim, dostatek tekutin a Carbosorb (aktivní uhlí). Také vyšší dávky užívání magnesia (hořčíku) mohou vést k rychlejšímu vyprazdňování a průjmu. Ale hořčík užívaný k uklidnění dráždivé dělohy v těhotenství se užívá pouze do 34. týdne těhotenství, a tak v době před porodem by už neměl být příčinou obtíží. Zcela vzácně může být příčinou průjmu bakterie kmene Salmonely, kdy střevní kolika vede i k nástupu děložních stahů. Tento stav vyžaduje péči jak porodníků, tak i infektologů.
Strava v těhotenství
Ryby jsou nesmírně důležitou položkou ve zdravém jídelníčku. Obsahují kvalitní bílkoviny, mají nízký podíl nasycených tuků, vysoký obsah omega-3 esenciálních mastných kyselin (především DHA - kyselina docosaxhexaenová). DHA která je důležitá pro správný vývoj a růst dětí již od momentu početí. Je vědecky dokázáno, že DHA má kladný dopad na vývoj zraku dítěte, jeho poznávacích funkcí, motorický vývoj, imunitu a vývoj řeči. Navíc snižuje riziko předčasného porodu. Ovšem jejich konzumace v těhotenství je poněkud složitější. Několikrát týdně si můžete dopřát například: konzervovaného tuňáka, lososa, tresku, sledě, makrelu, kapra, pstruha, sumce, hejka, sardinky, herinka, šproty, krevety, garnáty nebo ančovičky. Vyvarujte se těchto ryb: žralok, mečoun, štika, candát, bolen, královská makrela, ryby čeledí malacanthidae (štíhlicovití), makaira a tetrapterus (plachetníci).
Vajíčka jsou zdrojem velmi kvalitních bílkovin, vitamínů a obsahují tuky s prospěšnými esenciálními mastnými kyselinami. Obsahují též cholin, který společně s kyselinou listovou působí na zdárný vývoj mozku plodu. Pozor si však musíte dát na tepelné zpracování. Vejce vařte nebo smažte více než 7 minut. Vejce totiž mohou obsahovat bakterie salmonely, která by mohla těhotenství pořádně zkomplikovat. Vyhněte se výrobkům, které obsahují syrová vejce.
Hezký den, česneku v přiměřeném množství se v těhotenství bát nemusíte. Napomáhá k posílení přirozené obranyschopnosti organismu, k podpoře normální činnosti srdce a cévní soustavy a k udržení normální hladiny cholesterolu v krvi. U hotových preparátů jako jsou doplňky stravy, je nutno dbát na údaje o dávkování, případně se poradit o jejich užívání s lékařem.
Ze své stravy vynechávejte jen takové potraviny, na které jste vy sama alergická.
Pokud těhotná žena sama netrpí alergií na určité potraviny, nepřináší jejich vyřazování v době těhotenství žádné výhody pro miminko. Naopak je vhodné, aby těhotná žena jedla pestrou vyváženou stravu, která obsahuje různé potraviny.
Děťátko se v děloze zprostředkovaně – díky placentě – setkává s podněty obsaženými v konzumovaných potravinách a riziko rozvoje některých alergií může být nižší.
Bezdůvodné vyřazování potravin ze stravy může představovat i riziko nižšího příjmu některých důležitých živin. Neochrání přitom před vznikem alergie.
Výživa a péče o kojence
Pokud je miminko narozené v termínu, jeho váha je v pořádku a dobře prospívá, není nutné jej přes noc budit na kojení. Pokud se miminko přes noc samo k prsu nehlásí, můžete jej nechat spinkat. Novorozence však nenechávejte přes noc bez kojení déle jak 6 hodin. Během dne kojte dle potřeby miminka.
Zvracení u kojenců je obvykle fyziologické a po čase se samo upraví. Je to způsobené neuzavřeným svěračem mezi jícnem a žaludkem. Děťátko může vypít víc mléka, než zvládne jeho žaludek a zbytek vyzvrací. Pokud se jedná o malé množství a děťátko prospívá, není třeba se obávat, do 6 měsíců to zmizí. Pokud je zvracení intenzivní, děťátko neprospívá a je velmi neklidné, tak je to nutné řešit s pediatrem.
Při přechodu z kojení na kojenecké mléko může dojít k přechodné změně v trávení a vylučování děťátka. Je to způsobené tím, že si střeva děťátka, která ještě nejsou plně vyvinuta, musí postupně zvyknout na trávení jiného typu bílkoviny. Po domluvě s pediatrem je možné změnit typ mléka na speciální, které je určené na dané trávicí problémy.
Paracetamol (účinná látka např. Paralenu, Panadolu) se sice vylučuje do mateřského mléka, avšak v množstvích, která nejsou z klinického hlediska významná. Během krátkodobé léčby paracetamolem není nutno za předpokladu pečlivého sledování kojence přerušit kojení. Užití Paralenu (či jakéhokoliv jiného léku) během kojení by měla maminka předem konzultovat se svým lékařem. V případě, že lékař léčivo schválí, doporučuje se jej užít na začátku kojení, nebo těsně po kojení, aby se do mateřského mléka dostalo co nejmenší množství.
Zelená stolička se při podávání mléka mléka s částečně naštěpenou bílkovinou může objevit, je to poměrně časté.
Je to dáno částečným naštěpením mléčné bílkoviny. Následně se toto mléko v zažívacím traktu zpracovává trochu jinak než běžné neupravované receptury, a proto barva stoličky mívá odlišnou barvu. V průběhu podávání mléka tohoto typu obvykle zelená stolička u dětiček přetrvává, někdy se zabarví více dožluta. Později, po zavedení příkrmů, může též dojít ke změně její barvy a také konzistence.
Miminko by však neměly trápit další zažívací obtíže, stolička by neměla obsahovat hlen či známky krvácení. Při jakýchkoliv pochybnostech je vhodná porada s lékařem, který vše zhodnotí.
Dobrý den, na tuto otázku nelze jednoznačně odpovědět. V případě, že je miminko staré jen 4 týdny, doporučuje se kojit dle jeho potřeb, to znamená, nechat jej u prsu v rámci jeho kojení i delší dobu (např. 30 minut i déle). Důležité je miminko podporovat v aktivním sání - zlehka masírovat dlaně či chodidla, jemně pobídnout pod bradičkou či za oušky - tím jej povzbudíme. Také můžeme měnit častěji polohy, či střídat prsy. Na miminko se snažíme mluvit, aby bylo bdělé. Pokud miminko je hodně spavé a usíná po krátké době přiložení k prsu, je důležité jej před a po kojení zvážit, abyste měla přehled o tom, kolik mléka vypilo. Zároveň pediatr pravidelně hodnotí jeho prospívání dle váhových přírůstků. 4 týdenní miminko je tedy potřeba na kojení budit, pokud nemá vytvořen vlastní pravidelný režim. V noci nechávat spinkat cca 6 hodin v kuse, přes den kojit ideálně po 3 hodinách - nebo častěji. Vše by mělo být dle doporučení pediatra, protože každé miminko je jiné.
Prvně je třeba jednoznačně odlišit mezi nesnášenlivostí lepku (intolerancí glutenu) a alergickou reakcí na alergeny přítomné v pšeničné mouce a výrobcích z ní. U nesnášenlivosti lepku, která je příčinou celiakie, mají symptomy pomalejší nástup a jsou spíše zažívacího charakteru (průjem, nadýmání, únava, neprospívání, poruchy růstu atd.).
Alergie na alergeny pšenice má rychlý nástup v řádu minut od požití a vykazuje typické alergické reakce (kopřivka, svědění, rýma, průjem, nadýmání, anafylaxe atd.).
Diagnostika nesnášenlivosti lepku je v porovnání s diagnostikou alergie na alergeny pšenice jednodušší.
V každém případě je vhodné potraviny, které lepek obsahují, zavést do jídelníčku dítěte mezi ukončeným 4. měsícem, a ne později než 6. měsíc věku (kdy přesně, to určuje pediatr). Je to totiž období, kdy děťátko na podněty v potravě reaguje nejlépe. Na sliznici střeva se otvírá tzv. „tolerizační okno“.
Kravské mléko není vhodné do výživy děťátka do 3 let zařazovat ve větším množství - jeho složení není příliš vhodné - obsahuje velké množství bílkovin, jejichž nadbytečný příjem zatěžuje ledviny, naopak obsahuje nízké množství železa, jódu a některých dalších látek. Můžete však využít výrobky určené pro výživu dětí do 3 let věku, kde je adaptované (upravené) kravské mléko - jejich složení je vždy přizpůsobeno věku děťátka.
Speciální mléka s hydrolyzovanou bílkovinou mají díky své speciální technologii výroby mírně nahořklou chuť. Je to dáno štěpením bílkoviny a nahořklá chuť je tedy u těchto mlék normální.
Nemusíte se bát, že by si miminko na mléko nezvyklo. Malá miminka si na mléko přivykají obvykle dobře a přechod nečiní žádný problém.
Pokud bylo děťátko déle kojené a pediatr po ukončení kojení doporučí podávání speciálního mléka, je vhodné začít s jeho podáváním již v průběhu kojení a zvykat ho postupně. To znamená, že lze do lahvičky ke speciálnímu mléku přidávat dočasně i část mateřského mléka, aby byla pro děťátko chuť podobnější té, kterou zná.
Podobnou chuť mají i mléka s vysoce štěpenou bílkovinou (extenzivně hydrolyzovanou bílkovinou), která se podávají pokud má miminko alergii na bílkovinu kravského mléka.
Při přechodu z kojení na kojenecké nebo batolecí mléko je potřeba trpělivosti. Sání z prsu a z lahve je zcela rozdílná technika, a proto děti často mléko odmítají. Pro děti je nová nejen chuť mléka, ale i technika krmení. Můžete zkusit, pokud máte ještě vaše mlíčko, nejprve z flaštičky nabídnout vaše mlíčko, aby děťátko poznalo známou chuť. Pokud mlíčko nemáte, zkoušejte nabízet miminku kojenecké mléko po malých dávkách a častěji.
Strava kojence
Dle současných výzkumů a doporučení lékařů lze ryby do stravování děťátka zavést mezi ukončeným 6. až 7. měsícem věku děťátka. Mořské ryby obsahují jód a omega3 mastné kyseliny, které jsou velmi cenné pro správný vývoj děťátka. Vhodné je využít k zavedení příkrmy s věkovým určením, kde jsou kvalitní suroviny vždy testované na přítomnost negativních látek a jejich množství - mimo jiné také těžkých kovů. Je zde tedy jistota, že nepodáme děťátku nic, co by mohlo poškodit jeho zdraví.
Kojenecké kaše je možno podávat nejdříve od ukončeného 4. měsíce pouze po konzultaci s Vaším pediatrem. U plně kojených dětí je doporučeno zavádět příkrmy až od ukončeného 6. měsíce. Dřívější podání není vhodné, neboť trávicí trakt na to ještě není uzpůsoben Dřívější podání není vhodné, neboť trávicí trakt na to ještě není uzpůsoben.
Je možné, že se jedná o alergickou reakci a vždy byste o ní měla informovat svého pediatra, který určí další postup.
Podle závažnosti projevu se daná potravina na určitou dobu vyloučí (minimálně do zhojení projevu) a poté se opět zkouší opatrně zavést. Pakliže se projevy objeví znovu, je alergie brána za prokázanou a poté se doporučuje potravinu vyřadit na delší dobu. Její další zavedení je pak pod dohledem lékaře, a to v závislosti na závažnosti alergických projevů, které se u dítěte objevily.
Obvykle však nejde o celoživotní alergii, a tak velká část potravinových alergií vymizí ještě v průběhu předškolního věku. Vše ale záleží na mnoha faktorech a na citlivosti konkrétního dítěte.
Jako kojící maminka byste měla vybírala stravu nenadýmavou, nejedla čerstvé pečivo (min. 1 den staré) luštěniny a cibulku.... a podobné potraviny. Není vhodné ani ostré a kořeněné jídlo, ani smažené věci. Jezte častěji a menší dávky jídla, vhodné to je po 2 až po 2,5 hodinách. Strava se tak lépe vstřebává a nedochází proto k velkému nadýmání. Více informací najdete například v článku na Nutriklubu o stravě kojících maminek.
Pokud děťátko dostalo dané ovoce prvně a ihned po podání se objevila reakce, nejspíše půjde o alergickou reakci. Nyní je vhodné daný druh ovoce vysadit a počkat, až pomine vyrážka. Situaci zkonzultujte se svým pediatrem. Po zklidnění vyrážky je možné v malém množství příkrm opět opatrně podat (1 lžička) a sledovat reakci.
Doporučuje se nejprve zavádět zelenina z toho důvodu, že má trpkou chuť a je méně chuťově výrazná. Pokud bychom nejdříve podali mléčnou kašičku či ovoce, které má nasládlou a výraznější chuť, mohlo by se stát, že miminko by poté zeleninu odmítalo přijmout.
V případě dalších otázek neváhejte kontaktovat naši poradnu odborníků
Spojte se s naší poradnou odborníků
Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.
Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.
Důležité upozornění
Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu.