Nástřih hráze, aneb když hrozí porodní poranění

Žena po porodu s nástřihem hráze

Během porodu a intenzivního tlačení může hrozit poranění porodních cest a někdy je třeba udělat nástřih hráze. Důležitá je spolupráce s porodníkem.

Spolupracujte s porodníkem

Přestože je rodička při tlačení plně soustředěná na to, že už brzy bude po všem, je důležité, aby netlačila bezhlavě  a  spolupracovala s porodníkem nebo porodní asistentkou, kteří porod vedou. Intenzitu tlačení je totiž třeba regulovat, protože nejvíce a nejsilněji nemusí nutně znamenat nejlépe. Při rychlém průchodu miminka porodními cestami hrozí větší poranění porodních cest.

Nástřih zabrání vzniku větších poranění

Když se začne hlavička objevovat v poševním vchodu (prořezává), napíná při tom hráz . To je místo mezi zevními rodidly a konečníkem. Tu sice porodník či porodní asistent­ka při porodu chrání, ale pokud je hráz příliš vysoká nebo příliš křehká, bývá nutné provést nástřih (epiziotomii) , aby se zabránilo vzniku větších poranění. Epiziotomie se pro­vádí v době, kdy rodička intenzivně tlačí, hráz je tedy silně napjatá a rodička její provedení obvykle nevnímá.

Zdroj: Nová kniha o těhotenství a mateřství: MUDr. Martin Gregora, MUDr. Miloš Velemínský, Ph.D., Grada Publishing, a.s., 2011, ISBN 978-80-247-3081-3