Vyvolání porodu: kdy a jak vyvolat kontrakce

  • Vyvolání porodu (indukce) je druh medikamentózního porodu, kdy jsou děložní kontrakce a tím i samotný porod, vyvolány podáním léků.

Důvody pro vyvolání porodu

Nejčastějším důvodem vyvolání porodu je přenášení, tj. stav, kdy těhotenství trvá více než 42 týdnů, a kdy, vzhledem ke stárnutí placenty, je ohrožen plod.

Dalšími důvody jsou tyto: 

  • předčasný odtok vody plodové v době porodu, aniž by přirozeně nastoupily stahy děložní do 12 - 24 hodin, 
  • onemocnění ženy – např. cukrovka, preeklampsie, ledvinové onemocnění, 
  • odumření plodu,
  • genetické poškození plodu.

Jak se porod vyvolává

Postup při vyvolání porodu se liší podle nálezu na děložním hrdle – cervix score, podle stáří těhotenství a podle důvodů, které vedly k rozhodnutí o indukci porodu. Tedy neexistuje jednotná šablona pro všechny stejná. Pokud se jedná o zralé miminko po termínu porodu, kdy nález na hrdle děložním je již značně pokročilý, obvykle stačí protrhnout vak blan, odteče voda plodová a hlavička nalehne na dolní děložní segment, který rozvine a tím vyvolá děložní stahy.

1. Vyvolání porodu oxytocinem

Pokud jsou stahy dělohy slabé, podává se infuze s oxytocinem do žíly. Oxytocin je hormon tělu vlastní, je produkován podvěskem mozkovým - hypofýzou. Také s jeho lékovou podobou se tělo lehce vypořádá. Podání infuzí navíc umožňuje přiměřené dávkování, regulovatelnost rychlosti podání a samozřejmě i pozastavení či zastavení podávání. 

2. Vyvolání porodu tabletou

Při uzavřeném děložním hrdle se podávají prostaglandiny - poševní tablety nebo gel, které způsobí změknutí a otevření hrdla a následně i vyvolání kontrakcí. Vyvolání porodu je samozřejmě zásahem do přirozených procesů těla.

Vždy je nutno zvážit všechna pro i proti a musí převažovat jednoznačné argumenty pro vyvolání porodu. Uměle vyvolané porody jsou spojeny obvykle s vyšší bolestivostí pro rodičku. Indukce představuje i rizika pro plod. Plod se vlivem indukce může dostat do určité tísně nebo do polohy, kterou nelze řešit jinak než císařským řezem. Proto zde hraje velkou roli prvotní rozvaha porodníka, závislá na jeho zkušenostech a intuici, zda převažuje přínos vyvolání porodu nad riziky.

Mohlo by vás zajímat: Kdy jet do porodnice?

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x