Kdy jet do porodnice?

Nastávající maminky často přemýšlí, kdy je vhodná doba jet do porodnice. Jasným signálem jsou pravidelné kontrakce či odtok plodové vody.

456543061

Nastávající maminka by se měla bez otálení vydat do porodnice:

  • pokud nastoupí pravidelné kontrakce po 10 – 15 minutách,
  • pokud odteče plodová voda nebo má-­li na odtok plodo­vé vody podezření,
  • jestliže špatně cítí pohyby plodu nebo jsou pohyby plodu bolestivé nebo nezvykle intenzivní,
  • začne-­li krvácet (někdy se může objevit zašpinění po vy­šetření nebo po pohlavním styku, což nemusí znamenat nic špatného jakékoli krvácení jasnou krví však může signalizovat velice vážný problém).

Kontrakce

Jsou-­li kontrakce po 10 – 15 minutách, měla by nastávající maminka raději odjet do porodnice. Stah dělohy trvá zhruba půl minuty a bývá často doprovázen pocity tupého tlaku v dolní polovině břicha nebo bolestmi v kříži. Jak poznat kontrakce?

Odtok plodové vody

Část porodů (20–30 %) začíná tím, že bez přítomnosti kontrakcí odteče plodová voda.

  • odtok plodové vody může být náhlý, najednou odteče poměrně velké množství tekutiny
  • plodová voda může odtékat i postupně v men­ším množství
  • plodová voda je čirá, zbarvení plodové vody dozelena nebo s příměsí krve mohou signalizovat problémy
  • odtok plodové vody nemusí být doprovázen kontrakcemi

Nastávající mamin­ka by i jen při podezření na odtok plodové vody měla vyhledat odbornou pomoc. Prokázaný odtok plodové vody je jednoznačným důvodem k přijetí do nemocnice bez ohledu na to, ve kterém týdnu těhotenství se žena nachází. Těhotná žena i její plod mohou být totiž ohroženy některými porodnickými komplikacemi, především infekcí.

To, že se v těhotenství objeví masivnější výtok z pochvy, ještě nemusí vždy znamenat, že jde o odtok plodové vody. Může jít o normální těhotenský výtok, který je koncem těhotenstvíhojnější, o únik malého množství moči nebo o zánětlivý výtok. Těhotná žena však má jen omezené mož­nosti, jak tyto varianty od sebe rozlišit.

Odchod hlenové zátky může být také signálem, že se blíží čas porodu. Projeví se jako přítomnost hustého hlenu, někdy i s malou příměsí krve, na vložce či spodním prádle. Nenastoupí-li však kontrakce, není to samo o sobě považo­váno za začátek porodu.

Zdroj: Nová kniha o těhotenství a mateřství: MUDr. Martin Gregora, MUDr. Miloš Velemínský, Ph.D., Grada Publishing, a.s., 2011, ISBN 978-80-247-3081-3

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x