Cervix score

Cervix score je číselné vyjádření zralosti děložního hrdla – tedy připravenosti uzávěrového aparátu dělohy k porodu.

Cervix score číselně hodnotí pět parametrů, které porodník vyšetřuje pohmatem při vnitřním poševním vyšetření u těhotné.

Parametry cervix score

Tyto parametry jsou: 

  • délka, 
  • umístění, 
  • konzistence,
  • a prostupnost děložního hrdla,
  • a naléhající část plodu vůči pánevnímu vchodu.

Jeho maximální hodnota je 10 bodů a pro každou etapu těhotenství (dáno týdnem ukončeného těhotenství) je stanovena kritická  hodnota, při jejímž dosažení hrozí předčasný porod nebo potrat, pokud těhotenství nedosáhlo 24.týdne. V prvních měsících těhotenství je cervix score (CS) 0 a dál se postupně zvyšuje.

Kritické hodnoty cervix score

24. týden   1

26.týden 2

28.týden  3

31.týden 4

33.týden 5

Opatření při kritických hodnotách cervix score

Pokud máte ve 28. týdnu CS 1, pak je vše ještě v pořádku a není nutno dodržovat režimová opatření - jako je klid na lůžku, omezení fyzické námahy, sexu a dalších aktivit. Režimová opatření a léčba přípravky tlumícími děložní činnost je doporučena u těhotných, kdy CS překročí kritickou hodnotu, případně je doporučena hospitalizace.

V současné době kromě CS stanovujeme zralost děložního hrdla také cervikometrii - ultrazvukem s použitím poševní sondy. Toto vyšetření se provádí u všech maminek s rizikem potratu či předčasného porodu nebo na základě progrese cervix score.

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x