31. týden těhotenství

Vaše miminko se dále vyvíjí rychlým tempem a pěkně přibírá na své váze. V tomto období se můžete cítit unavenější a dokonce se i zadýchávat. Zjistěte, jak se starat o sebe a své nenarozené děťátko co nejlépe ve 31. týdnu těhotenství.


Co se děje uvnitř vašeho těla v 31. tt?

Máte-li náhlý pocit dušnosti, nemusíte se znepokojovat. Dušnost je způsobena sníženou pohyblivostí bránice a stlačením plic při zvětšení dělohy, která tlačí právě na bránici. V dalších měsících se dušnost zmenší díky tomu, že hlavička plodu vstupuje do pánve, takže děloha poklesne. Máte-li pocit nepohodlí, poraďte se s lékařem. Zároveň se snažte se co nejvíce odpočívat a relaxovat.

Možnou příčinou dušnosti ale může být také tzv. anémie. Chudokrevnost je způsobena nedostatkem železa, k čemuž dochází mnohem častěji právě v těhotenství. To proto, že v krvi je mnohem víc tekutin, které ředí červené krvinky. Anémii lze předcházet nebo léčit tím, že si do jídelníčku přidáte další zdroje železa, případně budete užívat potravinové doplňky. Pokud jste tedy celý čas unavená nebo vyčerpaná, poraďte se s vaším lékařem, protože to může být známka anémie.

Vývoj vašeho dítěte v 31. týdnu těhotenství

Miminko je nyní asi 41 cm dlouhé a váží asi 1,5 kg. Lanugo (jemné chmýří na těle) začíná mizet, protože dítě se nyní obaluje tukem, který mu poskytne v budoucnu dostatek ochrany, až opustí maminčino bříško. Rozvíjí se velmi intenzivně paměť dítěte – jedna studie ukázala, že děti, které v této fázi poslouchaly určitou melodii, na ni reagovaly i po narození.

Jak můžete děťátku pomoci ke zdraví

Živiny, které dítě dostává v průběhu těhotenství a v prvních třech letech, ovlivňují i to, jak budou geny dítěte naprogramovány pro život – tedy jak bude děťátko zdravé, jak mu půjde učení a které nemoci prodělá v dospělosti. Tyto znalosti tvoří základ nutričního programování v raném věku, který může pomoci i vám během těhotenství a po porodu zajistit dítěti zdravější budoucnost.

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x