Tělesná váha v těhotenství: kolik byste měla přibrat?

  • Některé maminky přiberou v těhotenství třeba 20 kilogramů, jiné jen 7. 
  • Věděla jste, že důležitou roli kromě stravovacích návyků v tom hrají geny a vaše tělesná kondice?

Lékaři obecně doporučují, že by ženy, které mají průměrnou váhu a jejichž těhotenství je bez komplikací, měly přibrat kolem 10 až 16 kilogramů, minimálně pak 7 kilogramů. Zhruba 3 až 4 kilogramy z této hmotnosti váží miminko, zbytek pak placenta a plodový obal, zvýšené množství krve, tuk a prsní tkáně.

Přibírání na váze má být rovnoměrné

Otázkou ale není jen „kolik“ přibrat, ale také to, zda přibíráte rovnoměrně. Většina budoucích maminek v prvním trimestru obvykle moc nepřibere (nebo velmi málo), a to z důvodu zažívacích obtíží.

Ve druhém trimestru už většina trávicích obtíží ustupuje, takže maminkám začíná chutnat. Je však dobré myslet na vyvážený a zdravý jídelníček a nepřehánět to s konzumací těžkých a sladkých jídel. V tomto období přiberete asi 0,5 až 1 kg týdně.

Na třetí trimestr pak zbývá asi 4 až 7 kilogramů a váha se může v tomto období zastavit. Pomalý a rovnoměrný přírůstek na váze zajišťuje lepší adaptaci těla na rostoucí velikost a také nepřetržité zásobování dítěte živinami.

Podvýživa ani obezita jsou pro matku i dítě rizikové

Žádný extrém není v pořádku. Podvýživa i obezita ohrožují zdraví žen, protože se spolupodílejí na problémovém těhotenství nebo komplikovaném porodu (císařský řez či předčasný porod).

Obézní ženy jsou navíc ohroženy mnohem častěji těhotenskou cukrovkou či preeklampsií a vysokým krevním tlakem. Podvyživené ženy zase mívají potíž udržet těhotenství a jejich miminko může trpět nedostatkem živin. Před početím by BMI (index tělesné hmotnosti) mělo být v rozmezí 20 až 24,9. Nad 25 jde o nadváhu, nad 30 již o obezitu. Ideální tedy je upravit svou váhu ještě před otěhotněním.

znáte nutrimimi?

Sledování váhového přírůstku, zdravé jídelníčky, články dle aktuálního týdne těhotenství. To vše a mnohem víc, je dispozici v naší mobilní aplikaci Nutrimimi pro těhotné a maminky. Stáhněte si ji zdarma ještě dnes!

Jak vypočítat hodnotu BMI

BMI = vaše váha v kilogramech vydělená vaší výškou v metrech na druhou  
(BMI = váha v kg / výška v metrech²)

Měříte-li například 172 cm a vážíte-li 68 kilogramů váš výpočet vypadá následovně:  
BMI = 68/(1,72*1,72) = 68/2,9584 = 22,98  
Vaše orientační BMI je tedy 22,98

Na velikost bříška moc nehleďte

Možná máte pocit, že vaše bříško ještě není vůbec vidět, nebo naopak řešíte, jak je možné, že je vaše bříško už tak veliké. Netrapte se – i tohle je velmi individuální. Velikost břicha je jednak dána stupněm těhotenství, takže na počátku je bříško nevyklenuté – první známky vyklenutí se objeví až ve čtvrtém měsíci.

Ovšem ani to není směrodatné. To, jak se bude vaše bříško zvětšovat, závisí i na tom, jakou máte postavu. Velmi štíhlé ženy budou mít bříško dříve viditelné než ty vysoké a silnější. Velkou roli hraje i to, jaké máte držení těla. Proto velikost bříška moc nezkoumejte a spíše si ho užívejte.

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x