33. týden těhotenství

Vstoupila jste do předposledního měsíce těhotenství a stále se zvětšující bříško vám může způsobovat potíže. Budete potřebovat spoustu energie, abyste celou svou váhu i váhu dítěte utáhla, a zdravá svačina vám pomůže udržet se fit po celý den.


Co se děje uvnitř vašeho těla?

Vy i vaše dítě rostete do velikosti, takže budete potřebovat více energie. Spousta těhotných žen má zkušenost s pálením žáhy a poruchami trávení. Za to mohou hormonální a fyzické změny. Nepříjemné trávicí potíže jsou mimo jiné způsobeny tím, že váš žaludek se zdá menší a je utlačován, protože dítě zabírá v děloze více místa. Pokud máte velké potíže, řiďte se následujícími radami:

  • Vyhněte se tučným a kořeněným jídlům.
  • Nejezte čokoládu.
  • Minimalizujte konzumaci citrusových plodů.
  • Nepijte kávu.
  • Připravujte si zdravé svačiny

Malé porce jídla, které budete jíst častěji, vám pomohou, abyste byla plná energie po celý den. Jezte pomalu, nespěchejte a jídlo pořádně rozžvýkejte. Dopřejte si třeba některou z následujících zdravých svačinek:

  • Kousky ovoce nebo obilovin přidejte do jogurtu.
  • Kousky pita chleba namáčejte do omáčky nebo humusu.
  • Sušené ovoce nebo nesolené ořechy mějte po ruce v kabelce pro rychlé zahnání chutí.
  • Balíček se sušenkami nebo nakrájená zelenina, například mrkev.

Vývoj vašeho dítěte ve 33. týdnu těhotenství

Vaše miminko už váží kolem 1,92 kg a měří asi 44 cm. Existují ale velké rozdíly ve velikosti a hmotnosti jednotlivých dětí. Funkce téměř všech orgánů jsou už nyní připraveny pro samostatný život. Vaše dítě poslouchá, cítí a dokonce i vidí - jeho oči mohou detektovat světlo. Imunitní systém se stává silnějším - v době, kdy se dítě narodí, budou dvě třetiny jeho imunitního systému v trávicím traktu. Také se zvyšuje množství podkožního tuku, takže je pokožka dítěte méně pomačkaná a tuk mění barvu kůže na růžovou.

Jak můžete děťátku pomoci ke zdraví

Budete-li dobře a kvalitně jíst, bude se správně vyvíjet i vaše dítě. Živiny, které dítě dostává v průběhu těhotenství a v prvních třech letech, ovlivňují i to, jak budou geny dítěte naprogramovány pro život. Tyto znalosti tvoří základ nutričního programování v raném věku, které vám může pomoci při odhalení těch správných potravin pro výživu v těhotenství i dětskou výživu po porodu.

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x