Strach z porodu? Zvolte předporodní kurzy a navštivte porodnici!

 • Příprava na porod napomáhá zmírnit či odbourat strach a negativ­ní emoce související s porodem samotným, porodními bolestmi a obavami o dítě.

Předporodní příprava

Hlavním zdrojem informací a praktických cvičení pro nastávající maminky je systém předpo­rodních kurzů zařazených do systému takzvané předporodní přípravy, které jsou vedeny zkušenými porodní­mi asistentkami. Základním smyslem předporodní přípravy je připravit nastávající maminku a případně i jejího partnera na duševní a tělesné změny, které k těhotenství a pozdějšímu mateřství neodmyslitelně patří.

Předporodní příprava bývá rozdělena na dvě části, část teoretickou a praktickou.

Teoretická část

Tato část bývá rozdělena do několi­ka lekcí, které jsou zaměřeny na jednotlivé fáze těhotenství, porodu a šestinedělí. Nejsou opomenuty například ani komplikované situace, kdy je nutné těhotenství ukončit ope­rací. Nastávající maminky se také seznamují s praktickými informacemi, jako jsou:

 • výživa v těhotenství a v šestinedělí
 • péče o dítě
 • technika kojení
 • potřebná výbava do porodnice
 • podmínky účasti partnera při porodu

Praktická část

V této části předporodního kurzu se má nastávající maminka naučit činnosti, které jí ulehčí porod a urychlí její zotavení po něm. Patří sem například:

 • nácvik správného dýchání během porodu
 • účinného používání břišního lisu a pánevního dna
 • osvojení si polohy při poro­du
 • nácvik masáží
 • ukázky úlevových poloh a relaxačních technik

Praktická část může mít svá omezení. O tom, zda je cvičení pro těhotnou ženu vhodné, by měl rozhodnout ošetřující gynekolog. U rizikových nebo patologicky probíhajících těhotenství by totiž cvičení mohlo způsobit další komplikace.

Seznamte se s prostředím. Prohlídka porodního sálu

Užitečnou součástí předporodní přípravy je také návště­va porodního sálu , obvykle ve III. trimestru těhotenství. Ta slouží především k jejich seznámení se s personálem, prostředím porodního sálu a prostor, kde se bude nastávající maminka se svým partnerem během porodu zdržovat.

Připravené maminky se cítí na porodním sále mnohem jistější, lépe spolupracují a samotný porod si tímto znatelně zkracují. Jejich pozitivní ladění při porodu po něm významně přispívá ke zdárnému průběhu poro­du, jejich dobré spolupráci se zdravotnickým personálem a neposlední řadě i bezproblémovému zvládnut prvních dnů doma po návratu z porodnice.

Zdroj: Nová kniha o těhotenství a mateřství: MUDr. Martin Gregora, MUDr. Miloš Velemínský, Ph.D., Grada Publishing, a.s., 2011, ISBN 978-80-247-3081-3

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x