Velký přehled vyšetření v těhotenství

V průběhu těhotenství budete procházet některými rutinními vyšetřeními, která se provádějí proto, aby se zjistilo, že jste vy i dítě v pořádku. Některá z nich se provádějí při každé návštěvě těhotenské poradny, jiná v různých stádiích těhotenství. Jiné testy se neprovádějí automaticky a záleží na zdravotním stavu a rozhodnutí lékaře.

Při každé návštěvě v těhotenské poradně vás lékař zváží (v prvních třech měsících můžete následkem zvracení a nevolnosti ubývat na váze), dále zkontroluje nohy a ruce (zda neotékají, zda nemáte křečové žíly apod.).

Měl by se také podívat vaše prsa a bradavky, zevně zkontroluje bříško, jemně ho prohmatá a sestřička vám také změří krevní tlak. Pokud by byl totiž moc vysoký, mohlo by to znamenat, že trpíte preeklampsií. Pravidelné kontroly tlaku odhalí jakékoliv změny.

8. – 10. týden těhotenství

Kromě měření tlaku, vážení a vyšetření moči se provádějí také krevní testy, které určí mimo jiné krevní skupinu, Rh faktor a výskyt protilátek v krvi. Zjišťuje se také HBsAg (žloutenka typu B), HIV a syfilis. Provádí se cytologické a kolposkopické vyšetření děložního hrdla.

10. – 12. týden těhotenství

Opět se sleduje krevní tlak, puls, hmotnost a moč (chemicky), bude vám doporučeno vyšetření na vyloučení genetických vad (ultrazvukové vyšetření) a vyšetření některých hormonů tzv. časná genetika. Vyšestření sestává z odběru krve a ultrazvukového vyšetření plodu ve 13. týdnu těhotenství se zaměřením na měření projasnění v oblasti šíje plodu.

Tato metoda je založena na skutečnosti, že 70 % plodů postižených Downovým syndromem má významný otok na šíji. Časná genetika může odhalit 75 % chromosomálních abnormit, nicméně je nutno mít na zřeteli i 5 % falešně pozitivních výsledků. Provádí se u všech těhotných žen ve věku nad 35 let, u žen s vrozenými vadami ve zdravotní historii rodiny a u žen s abnormálním výsledkem předchozích ultrazvukových vyšetření. Ostatní maminky si mohou o toto vyšetření požádat a je provedeno mimo rámec nutných vyšetření za poplatek.

Nerozumíte zkratkám v lékařské zprávě z ultrazvukového vyšetření? Podívejte se do našeho přehledu ultrazvukových měr plodu a budete mít jasno.

16. týden

Provádí se odběr krve na genetické vyšetření, při němž se sledují tři hormony –  tzv. triple test. Podle výsledků lze usoudit, zda je těhotenství v normě či nikoli. Nebojte se ale, ani pozitivní výsledek nemusí znamenat závažné postižení plodu. Je vhodné tento výsledek ověřit amniocentézou - odběrem vody plodové

Triple test a amniocentéza

V případě, že vám tzv. triple test vyšel pozitivně a hodnoty naznačují možnost postižení plodu Downovým syndromem, lékař vám může doporučit odběr vzorku plodové vody, tzv. amniocentézu. Vzorek se odebírá ultratenkou jehlou přes břišní stěnu pod kontrolou ultrazvuku. Odběry se provádí na vysoce specializovaných pracovištích a riziko potratu je menší než 1 %. Toto doporučení se dává také ženám, kterým je více než 35 let. Vyšetření se provádí v době, kdy je možné ještě provést případné přerušení těhotenství, tedy do 24. týdne.

20. – 24. týden

U Rh negativních žen se kontrolují protilátky, dělá se krevní obraz a ve 20. týdnu se provádí první těhotenský ultrazvukový screening.

Ve 24. týdnu provádí lékař kultivaci mikrobů z pochvy, děložního hrdla (u žen, kterým hrozí předčasný porod) a všechny ženy by měly podstoupit tzv. orální glukózový toleranční test, který ukáže, zda netrpíte těhotenskou cukrovkou.

A co vás čeká od 24. do 28. týdne těhotenství?

28. – 32. týden

Kontroluje se krevní tlak, hmotnost, moč, u Rh negativních žen opět protilátky, kolem 32. týdne se provádí druhý ultrazvukový screening

Více se o ultrazvukovém screeningu a těhotenských náběrech dozvíte v článku Vyšetření v těhotenství 28. tt - 32. tt.

Mezi 35. a 37. týdnem těhotenství by měl být každé těhotné odebrán stěr z pochvy zaměřený na vyhledávání streptokoka skupiny B. 

36. – 40. týden

Ve 36. týdnu se kromě běžných kontrol (tlak, moč a protilátky) provádí u žen s rizikovým těhotenstvím také kardiotokogram, dělá se krevní obraz a kultivaci z pochvy se zaměřením na výskyt streptokokové infekce. Po týdnu se tato kontrolní vyšetření opakují.

Po 40. týdnu se kardiotokogram provádí každé tři dny, častěji se provádí vaginální kontrola ke zjištění stavu na děložním čípku, případně ultrazvuk k ověření stavu miminka. Desátý den po termínu porodu se provádí tzv. oxytocinový zátěžový test.

Mohlo by vás také zajímat: Vyvolání porodu

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x