Bolesti v podbřišku v těhotenství potkají až polovinu těhotných

  • Čekáte miminko poprvé? Pak vás některé projevy těhotenství mohou zaskočit: například bolesti břicha a podbřišku. 
  • Pokud k nim dochází v pozdějších fázích těhotenství, nebo jsou silnější, pak je lepší je konzultovat s lékařem.

Bolesti v podbřišku jsou jedním z nejčastějších důvodů, kvůli kterým chodí nastávající maminky k lékaři. Většinou nejde o nic vážného, ale vždy je lepší mít jistotu. Příčin může být mnoho, my vás seznámíme se 4 nejčastějšími:

1.     Běžné bolesti kvůli rozpínání dělohy

Bolesti v podbřišku jsou obyčejně normálním jevem a potkají téměř 50 % těhotných. Na začátku gravidity i dále k nim dochází z důvodu rostoucí dělohy, jejího velkého prokrvení a také natahování děložních vazů. Jak je poznáte? Připomínají menstruační bolesti bolest netrvá dlouho, nezhoršuje se a brzy odezní.

2.     Křeče v podbřišku

Jsou-li však bolesti břicha křečovité anebo je provází i krvácení různé intenzity, je nutné vyhledat lékaře. Tyto bolesti se vyskytují nejčastěji v prvním trimestru a důvodem může být částečné odloučení plodového vejce v děloze a vznik krevní sraženiny. V případě neustávajících bolestí či krvácení pokud možno ihned vyhledejte lékaře. Ultrazvukové vyšetření potvrdí závažnost a určí také, zda je plod i nadále životaschopný.

Většinou není situace tak vážná, a pokud je krvácení slabé a srdeční ozvy jsou patrné, lékař vám doporučí klid na lůžku, podávání léků zpevňujících stěny cév nebo doporučí hospitalizaci.

3.     Zánět slepého střeva

Ne všechny bolesti břicha v těhotenství souvisí s graviditou. Bolesti tupé a postupně sílící intenzity nemusí znamenat hrozící potrat, ale třeba i zánět slepého střeva.

Jak je poznáte? Na rozdíl od bolesti způsobené napínáním vazů, která bývá nárazového charakteru a nezhoršuje se, bolesti slepého střeva neustávají. Bolesti začínají v nadbřišku a do podbřišku se přesouvají. Okamžitě byste měla odjet do nemocnice, aby se apedentitida vyloučila, anebo byla zahájena léčba.

4.     Zánět močových cest

Bolesti břicha a podbřišku mohou signalizovat také záněty močových cest. Ty se projevují také pálením a řezavá bolest při močení či také zvýšená teplota. Pokud bolesti neustávají, samozřejmě navštivte svého lékaře.

Tvrdnutí bříška: objevuje se až 20x za den

V těhotenství roste a zvětšuje se děloha, která zapříčiňuje napínání děložních svalů, ale i svaloviny dělohy, která pak může reagovat děložními stahy, tzv. tvrdnutím. Tvrdnutí nebolí, jen je pro mnohé maminky nepříjemné. Nemusíte se ho bát, pokud trvá jen chvíli.

V první polovině těhotenství je v normě asi 20 tvrdnutí za den, v druhé už to může být častěji. Bříško vám také může tvrdnout v důsledku fyzické námahy. V druhé polovině těhotenství však může tvrdnutí břicha signalizovat blížící se předčasný porod. Vždy je tedy zapotřebí jakékoliv změny, které na sobě pozorujete, konzultovat s lékařem. Ideálně třeba na jednom z pravidelných vyšetření, která v těhotenství čekají. Jejich přehled najdete v článku Velký přehled vyšetření v těhotenství.

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x