Špinění a krvácení v těhotenství: kdy zbystřit pozornost?

Špinění a krvácení v prvních týdnech těhotenství může nejednu budoucí maminku vystrašit. Ne vždy to ale znamená, že není všechno v pořádku. Na druhou stranu je dobré takové příznaky nepodceňovat a raději vše konzultovat s lékařem.

Není špinění jako špinění – téměř každé těhotenství provází nějaký vaginální výtok nebo drobné špinění. A rozhodně nejde o žádnou tragédii.

Nicméně jakmile se objeví krvácení, měla byste zbystřit, může to být varovný signál něčeho komplikovanějšího. Proto by každé špinění i krvácení mělo být důvodem návštěvy u gynekologa – který určí, co je způsobilo a zda je vše tak, jak má být.

Špinění? Důvody jsou různé, například milování

Slabé špinění se může objevit v prvních měsících těhotenství, a to proto, že oplodněné vajíčko se zahnizďuje do děložní sliznice, což může vyvolat drobné krvácení či špinění. Pokud vás nebolí břicho a cítíte se jinak v pořádku, většinou to neznamená nic vážného.

Špinění se také může objevit po pohlavním styku, kdy dojde k natržení cévky v poševní sliznici, která je v graviditě překrvená a jakékoli podráždění může vyvolat slabé špinění. Jsou ženy, které špiní po celou dobu těhotenství a narodí se jim zdravé miminko.

Krvácení může znamenat hrozící potrat

Každé krvácení nebo krvavý výtok v průběhu těhotenství byste neměla podceňovat. V první polovině těhotenství je krvácení nejčastějším příznakem hrozícího potratu nebo již probíhajícího potratu. Může být také signálem mimoděložního těhotenství, což je život ohrožující stav, který se musí okamžitě řešit.

Mezi jiné příčiny krvácení patří i choroby děložního hrdla – v tomto případě je krvácení slabší, vypadá jako hnědavý výtok. V druhé polovině těhotenství může krvácení signalizovat poruchy placenty, například jejího nesprávného uložení. V horším případě může být známou předčasného odlučování placenty.

Mohlo by vás také zajímat: Bolesti v podbřišku a tvrdnutí břicha v těhotenství

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x