Nachlazení v těhotenství: jak léčit běžné nemoci?

V těhotenství čelíte běžným nachlazením a chřipce s dodatečnými obavami o vaše dítě. První trimestr je klíčový, ale později je třeba stále dbát na opatrnost. Víme, jak se ochránit a léčit, aniž bychom ohrozili malého potomka. Čtěte dál, abyste se dozvěděli více.

Bolest v krku, rýma, teplota nebo horečka… tyhle zdravotní problémy nás umí potrápit kdykoliv, ale v období gravidity vylekají maminky dvojnásob. Většinu léků totiž lékarníci těhotným nedoporučují, protože prášky často obsahují látky ohrožující zdravý vývoj plodu. Jak přeprat nachlazení nebo chřipku?

Kdy v těhotenství jsou nemoci nejrizikovější?

Chřipka vás nejvíc ohrožuje v prvním trimestru těhotenství, kdy zvyšuje riziko vývojových vad, jako je poškození centrálního nervového systému. V některých případech může dokonce vést k předčasnému porodu nebo potratu. I když je pravděpodobnost těchto komplikací velmi nízká, v kůži budoucí maminky nepodceňujte nachlazení ani jiné onemocnění.

Které léky můžete brát v těhotenství?

Některé léky v těhotenství užívat nesmíte, proto se při nemoci raději poraďte s lékařem. Obecně ale platí, že pokud při viróze v těhotenství potřebujete potlačit bolest a snížit teplotu, můžete beze strachu užívat Paralen (až 6 tablet denně) nebo Panadol. Naopak nevhodný je Ibalgin a Brufen pro možné selhání ledvin plodu.

Jestli bojujete s bolestí v krku, pohlídejte si i omezení ve výběru čajů: pozor na mátu a šalvěj. Naopak nic nezkazíte heřmánkovým kloktáním.

Jak v těhotenství podpořit své uzdravení bez léků?

Pokud vyloženě nemusíte brát léky (vaše tělesná teplota nepřekročila 38 stupňů Celsia), raději je nahraďte dostatečným příjmem tekutin, klidem na lůžku a vyváženým a pestrým jídelníčkem. Vitamin C se při nachlazení obecně doporučuje, v těhotenství ale pozor, denní dávka by neměla překročit 500 mg – i proto se těhotným ženám nedoporučuje užívat multivitaminy.

Chřipka v těhotenství

Chřipka se šíří kapénkami, které ve vzduchu létají při kašlání, kýchání nebo smrkání. Pokud vidíte, že řádí chřipková epidemie, vyhněte se místům s vysokou koncentrací lidí (MHD, kulturní a sportovní akce, nákupní centra) a pracujte z domova, pokud to vaše povolání umožňuje.

Jestli se kontaktu s davem vyhnout nemůžete (což je třeba při návštěvě doktora logické), klidně sáhněte po roušce nebo respirátoru. Po koronavirové krizi budí respirační pomůcky méně udivených reakcí než dřív. Chráníte nejen sebe a ostatní, ale také miminko.

Pro chřipku je typická krátká inkubační doba. Příznaky se obvykle dostaví do několika dní. Patří mezi ně celková slabost, teplota a různé bolesti, které známe z běžného nachlazení. Nikdy podobné projevy neignorujte a nesnažte se je přechodit. Teď potřebujete hlavně klid, který vám pomůže k rychlé rekonvalescenci.

Jak se bránit proti nachlazení a chřipce v těhotenství

1. Hodně spěte. Oblíbená rada okolí, která vychází z očekávání probdělých rodičovských nocí. Vy ji poslechněte s ohledem na přítomnost, ať se vyhnete spánkovému deficitu jako spouštěči oslabení imunity.

2. Zaostřete na hygienu. Co se během pandemie naučíš… mytí rukou a lahvička dezinfekce v kabelce jako maličkosti s velkým dopadem.

3. Otužujte se. Víte, že střídání studené a teplé sprchy funguje skvěle také proti striím? Dvě mouchy jednou ranou!

Pokud se přes veškerou snahu nachlazení nebo chřipce nevyhnete, nepanikařte. S trpělivostí a podporou okolí se z oslabení vysekáte, aniž by to jakkoliv nepříznivě ovlivnilo vaše miminko.Od druhého trimestru toto malé riziko negativního vlivu nemoci na plod ještě dále klesá.


Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x