Vyšetření v těhotenství – 24.tt až 28.tt

Lékařská péče v průběhu těhotenství je důležitá především kvůli včasnému zachycení známek rizika či ohrožení probíhajícího těhotenství.

Pregnant woman getting ultrasound from doctor

Pokud v těhotenství prozatím vše probíhá tak, jak má, návštěvy v prenatální poradně probíhají do 36. tt každé čtyři týdny.

Pohyby plodu

Mezi 24. - 28. týdnem se v těhotenské poradně lékaři zaměřují na sledování pohybové aktivity plodu a stavu na děložním hrdle - jeho délka, umístění, konzistence a uzavření se vyšetřuje pohmatově. Zároveň jsou provedeny odběry kultivace sekretu v pochvě. Poševní infekce mohou zapříčinit předčasný odtok plodové vody a tím způsobit předčasný porod nezralého novorozence malé váhové kategorie.

Může se stát, že bude lékař v tomto období sledovat i ozvy plodu, které se běžně nevyšetřují. Vyšetření se provádí pouze při nejistotě v hodnocení pohybové aktivity plodu budoucí maminkou nebo při obtížích jako je krvácení nebo dráždivá děloha. 

co je dráždivá děloha?

Dráždivá děloha je velmi častý jev, kdy je zvýšené napětí děložní svaloviny, což by mohlo vést i k předčasným kontrakcím a předčasnému porodu. Velmi důležitý je klidový režim, relaxace, omezení námahy, sportovních aktivit, sexuální aktivity a užívání vyšších dávek magnesia (hořčíku) 3x až 4x denně 1 g.

Zaměření na otoky

Kromě základního celkového vyšetření je součástí sle­dování v prenatální poradně také zhodnocení stavu dolních končetin , přičemž pozornost je zaměřena na přítomnost a případně rozsah otoků, „křečových žil“ (varixů) či známek jejich zánětu.


Těhotenská cukrovka

Ve 24. – 28. týdnu těhotenství se provádí u všech žen vyšetření zaměřené na zjištění „těhotenské cukrovky“ (gestační diabetes, porucha glukózové tolerance), které se nazývá OGTT - orální glukózový toleranční test. Těhotné ženy, v jejichž rodině se cukrovka již vyskytuje, a ty, u nichž se v předchozím těhotenství objevily některé závažné komplikace, jsou na toto vyšetření odesílány svým gynekologem již v průběhu prvního trimestru.

A jaká vyšetření vás čekají od 28. tt do 32. tt?

Zdroj: Nová kniha o těhotenství a mateřství: MUDr. Martin Gregora, MUDr. Miloš Velemínský, Ph.D., Grada Publishing, a.s., 2011, ISBN 978-80-247-3081-3

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x