24. týden těhotenství

Vaše bříško se stále zvětšuje, vážíte mnohem více a mění se těžiště těla, takže vás mohou začít bolet záda. Naučte se, jak zvládat případné bolesti a také jak se vyrovnat s emocionálními změnami, které jsou v této fázi těhotenství normální.


Co se děje uvnitř vašeho těla?

Bolesti se vyskytují obvykle v dolní části zad a mají souvislost se zvyšováním objemu břicha a hmotnosti. Vysoká hladina progesteronu změkčuje pánevní vazy, aby se mohly roztáhnout a umožnit tak porod dítěte. Ovšem uvolní se také vazy páteře, takže dochází k většímu namáhání. Bolesti zad může také způsobit dlouhé stání ve špatném postoji, nebo když se špatně otočíte, třeba v posteli. Noste pohodlné boty bez podpatků, často odpočívejte a pokládejte si nohy do výšky na židli. Ideální je také cvičení na míči nebo plavání.

Samostatnou kapitolou jsou pak emocionální změny v těhotenství. Míváte prudké a netypické výkyvy nálady? Začnete někdy bezdůvodně plakat, nebo se začnete naopak zlobit? Tyto emocionální změny jsou v těhotenství běžné, a mohou za ně změny hormonální vyváženosti. Kolísání hladiny hormonů způsobuje podobné příznaky jako před začátkem menstruace – nervozitu, podrážděnost a úzkost. Kromě toho mnoho žen pociťuje obavy z nadcházejících změn, které je čekají. Máte-li podobné pocity strachu či obav, naučte se je přijímat spolu s partnerem nebo někým blízkým, komu důvěřujete. Máte-li kamarádku, která již matkou je, nechte si od ní poradit. Je to velmi uklidňující.

Vývoj vašeho dítěte ve 24. týdnu těhotenství

Miminko nyní měří asi 26-30 cm a váží kolem 500-600 gramů. Je v období rychlého růstu a také týden těhotenství, kdy už hovoříme o hranici viability plodu - tedy hranici, kdy je plod poprvé schopen přežít mimo dělohu. Šance na přežití by však byly velmi malé - v plicích se začínají teprve vyvíjet krevní cévy a pokračuje dozrávání plicních sklípků, které budou zapotřebí při výměně kyslíku. V plicích se také začíná tvořit látka, která zabraňuje slepení stěn jednotlivých plicních sklípků. Vnitřní ucho, které ovládá rovnováhu v těle, je zcela vyvinuto. Výsledkem je to, že dítě cítí, že je vzhůru nohama, nebo to, jak se vznáší a pohybuje v plodové vodě.

Těhotenská cukrovka – hrozí vám?

Těhotenská cukrovka neboli gestační diabetes je stav, ke kterému dochází pouze v těhotenství. Těhotenství má vliv na způsob, jakým vaše tělo využívá glukózu, což má za následek vysoké hladiny cukru v krvi. Neléčená těhotenská cukrovka může vést k porodu dítěte s vyšší porodní hmotností a zvýšenému riziku vzniku obezity a cukrovky u vašeho dítěte v budoucnu. Proto je zapotřebí pravidelný screening – vyšetření, na základě kterého se zjistí, zda vám nehrozí právě těhotenská cukrovka. U nás se provádí tzv. orální glukózový toleranční test ve 24. týdnu gravidity.  

Pokud zjistíte, že máte gestační diabetes, je potřeba upravit stravování a zahájit speciální dietu, kterou doporučí lékař.

Jak můžete děťátku pomoci ke zdraví

Živiny, které dítě dostává v průběhu těhotenství a v jeho prvních třech letech života, významně ovlivňují to, jak budou jeho buňky naprogramovány pro budoucí život. Tyto znalosti tvoří základy nutričního programování v raném věku, které vám pomůže s vhodnou výživou v těhotenství i po porodu.

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x