Nutriční programování

Vědeli jste, že můžete ovlivnit zdraví vašeho dítěte v dospělosti?

Budujte zdraví dítěte již v průběhu těhotenství až po batolecí věk!

Věda o nutričním programování v raném věku (ENP = Early Life Nutritional programming) hovoří o důležitosti výživy a okolních faktorů pro budoucí zdraví dítěte .

Zjistěte o nutričním programování ještě více jako člen Profutura programu.

Registrujte se

Prozkoumejte, co vás s děťátkem čeká měsíc po měsíci

Každý měsíc s děťátkem je jiný – nejen proto, že se rozvíjí závratnou rychlostí. Prozkoumejte měsíc a zjistěte ještě více podrobností o tom, co Vás čeká během těhotenství a péče o děťátko

Vyberte si měsíc
Zobrazit články

Budoucnost dítěte máte ve svých rukou ikona_80-20procent_cz-original

Nutriční programování staví na „pravidlu“ 80/20. Na základě nejnovějších vědeckých poznatků víme, že zdraví dítěte je dáno nanejvýš z 20 % geny a nejméně z 80 % jej v raném věku určují okolní faktory, které můžete pozitivně ovlivnit. Podstatnou součástí těchto vlivů je výživa.

Za alergie a obezitu tedy nemohou jen geny. Ano, nejméně z 80 % můžete např. díky volbě výživy snížit riziko, že dítě bude trpět obezitou, cukrovkou, alergií, astmatem či srdečními chorobami.

Od početí až po batole

Rozhodující vliv na zdraví dítěte v dospělosti má výživa matky v době těhotenství, kojení a volba výživy v kojeneckém a batolecím věku.

timeline_rgb_150dpi-original

V tomto období života dítěte tedy můžete  správnou volbou výživy , podporou pohybu, zdravého  vývoje a dalších faktorů snížit riziko obezity nebo  problémů s imunitou v dospívání a dospělém věku.

Výživa také pomůže podpořit:

Gluckman et al. Developmental origins of health and disease: reducing the burden of chronic disease in the next generation. Genome Med. 2010 Feb 24;2(2):14.
Ali, Genetics of Type II Diabetes. WJD 2013, 4: 114-123.
Lillycrop, Effect of maternal diet on the epigenome: implications for human metabolic disease. Proc Nutr Soc 2011, 70:64-72.
Voight et al, Twelve type II Diabetes susceptibility loci identified through large scale association analysis. Nat Gen 2010, 42:579-589.
Hebebrand et al. Chipping away the 'missing heritability': GIANT steps forward in the molecular elucidation of obesity - but still lots to go. Obes Facts 2010,3:294-303
Waterland RA, Michaels KB. Epigenetic epidemiology of the developmental origins hypothesis. Ann Rev Nutr, 2007, 27:363-388

Zjistěte více podrobností v článcích o nutričním programování!

Článek

Nutriční programování v raném věku

Z nejnovějších výzkumů vyplývá, že jídelníček budoucí maminky a výživa dítěte v prvních letech života může významně ovlinit budoucí zdraví dítěte. Pojďte se dozvědět víc.

Článekdítě pije z kojenecké lahvičky mléko

Imunitní systém

Imunitní systém vašeho dítěte závisí z velké části na správné výživě, která mu pomůže vybudovat celoživotní obranyschopnost. Zjistěte, jak můžete podpořit správnou funkci jeho imunitního systému, která pomůže vašemu dítěti odolávat nemocem po celý život.

Článekmatka podává dítěti výživu podle vědy o nutričním programování

Správná výživa pro dlouhý a zdravý život

Vnější vlivy v raných fázích života vašeho dítěte ovlivňují i jeho život v dospělosti. Zjistěte, jak můžete pomoci formovat zdraví vašeho dítěte v dospělosti, následováním určitých nutričních principů.

ČlánekTěhotná žena připravuje zdravé jídlo

Prevencí ke zdravější budoucnosti

Příčina mnoha našich zdravotních neduhů v dospělosti byla vysledována až do raných let života. Zjistěte, jak můžete svému dítěti připravit zdravější budoucnost pomocí zásad nutričního programování v raném věku.

 1. Andrea
  Nutriční terapeutka, farmaceutická laborantka a laktační poradkyně

  Kojíte a „běžná“ poloha vsedě vám nevyhovuje? Existují i další – třeba pro malé novorozence nebo pro noční kojení.

  Zobrazit článek
 2. Ludmila
  Porodní asistentka, laktační poradkyně a odbornice na dětskou výživu

  I když o zadeček miminka pečujeme správně, někdy se opruzeninám prostě nevyhneme. Trpělivě přebalujte, ideálně i v noci!

  Zobrazit článek
 3. Lucia
  Zdravotní sestra, odbornice na výživu a alergie, laktační poradkyně

  Víte, kdy zavádět potenciální alergeny do stravy dítěte, abyste minimalizovali vznik alergií? Začněte s příkrmy v tzv. imunologickém oknu!

  Zobrazit článek
 4. Miriam
  Laktační poradkyně, odbornice na dětskou výživu a péči o děti

  Znáte všechny způsoby, jak posilovat imunitu kojence, aby stonal co nejméně? Mám pro vás 5 tipů, jak zvýšit dětskou imunitu.

  Zobrazit článek
 5. Jitka
  Odbornice na dětskou výživu

  První krmení z lahvičky je pro dítě velká změna. S učením na lahvičku začněte tehdy, kdy jste vy i dítě v klidu a ve známém prostředí.

  Zobrazit článek