Nutriční programování v raném věku

  • Z nejnovějších výzkumů vyplývá, že jídelníček budoucí maminky a výživa dítěte v prvních letech života může významně ovlivnit budoucí zdraví dítěte. 
  • Pojďte se dozvědět víc.

Počátek výživy dítěte v nejranějším věku významně ovlivní jeho zdraví v dospělosti. Věda o nutričním programování - mezinárodně známá jako Early life Nutritional Programming – ENP - se zabývá tím, jak správný jídelníček matky v těhotenství a dítěte v prvních měsících a letech života pozitivně ovlivní budoucí zdraví dítěte. My vás nyní s touto vědou blíže seznámíme.

Spojitost mezi zdravím dítěte a zdravím jeho matky 

Jak většina budoucích maminek ví, vyvážená a pestrá strava a péče o své zdraví během těhotenství připravuje miminku dobrý start do života. V minulých letech se ovšem ukázalo, že dopad maminčina zdravotního stavu a výživy na zdraví děťátka je mnohem zásadnější a dlouhodobější, než se dosud předpokládalo.

Desítky let studia různých nemocí ukázaly vědcům, že existují vazby mezi zdravotním stavem dětí v době porodu a jejich budoucím sklonem k srdečním chorobám a dalším zdravotním problémům v dospělosti.

Výzkumem a zpracováním informací od maminek a jejich dětí po celém světě vědci zjistili, že nevhodná výživa v raném věku značně přispívá k zdravotním problémům v dospělosti, ale i naopak. Pestrý jídelníček může mít pozitivní vliv do budoucna. 

Epigenetika: Klíč ke zdraví dětí v dospělosti

Dítě má od svého početí dáno jedinečnou genetickou výbavu, která jej provází celý život.

Geny jsou stálé, ale jejich aktivita může být ovlivňována vnějším prostředím. Jednotlivé části genů mohou být podle potřeby „vypnuty“ či „zapnuty“. Tyto části, nazývané epigenomy, se vlivem vnějších vlivů vypínají a zapínají, a tím „aktivizují“ nebo „uspávají“ jednotlivé geny.

Aktivizace epigenů (tzv. epigenetická adaptace) nejvíce probíhá právě v raném vývoji dítěte – od početí po batolecí věk

Nutriční programování se týká dítěte i maminky 

Porozumění tomu, jaký efekt má výživa na buňky a orgány, je základem nutričního programování v raném věku.

Na základě několika desetiletí komplexního výzkumu a analýz výživy maminek a jejich dětí dnes nutriční programování v raném věku pomáhá maminkám správně jíst a nastavit tu správnou rovnováhu i v jídelníčku svého děťátka podle jeho aktuálních výživových potřeb, aby se správně vyvíjelo a bylo i v dospělosti co nejzdravější.

Pojďte porozumět nutričnímu programování ještě lépe v našem dalším článku Správná výživa pro dlouhý a zdravý život.

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x