Zdravý start pro vývoj dětského mozku

Pomocí nutričního programování v raném věku můžete pozitivně ovlivnit prvotní vývoj j mozku vašeho dítěte i jeho správnou funkci v dospělosti. Zjistěte, jak na to.

Vývoj mozku: příroda staví super-orgán

Život vašeho dítěte začíná  jednou buňkou. Ta se dále dělí až milionkrát, čímž se plod (děťátko) vyvíjí a dál roste – jde o proces zvaný imprinting. V době, kdy se dítě narodí, má jeho mozek už 100 miliard nervových buněk (neuronů), z nichž každá má asi 2 500 spojů (synapsí) s ostatními buňkami pro přenos informací.

Všechny tyto neurony a synapse hrají životně důležitou roli v tělesných, duševních a emocionálních procesech. Umožnují nám myslet, pohybovat se, trávit jídlo a komunikovat pomocí nervů a hormonů, které spolupracují mezi všemi orgány v našem těle.

Během prvních 2 let života vašeho dítěte se dále mozek velice rychle vyvíjí. Nervové buňky - neurony si tvoří až 2 miliony nových spojení za sekundu, aby vytvořili 15 000 nových spojení - synapsí na 1 neuron. Ve stejnou chvíli mění dětský mozek svou strukturu – jde o proces zvaný selektivní osekávání nebo selektivní pruning. Umožňuje spojením, která se nevyužívají nebo nejsou trénována, aby zakrněla a uvolnila místo novým. 

Vznik nových mozkových buněk, jejich nových spojení i jejich selektivní osekávání jsou nezbytné pro vývoj zdravého a správně fungujícího mozku.

Správná výživa je zásadní pro zdravý vývoj mozku 

Mozek má z celého těla nejvyšší nároky na energii. Stejně jako tuto energii, potřebuje správné množství a vyvážený poměr určitých živin, aby se rozvíjel a dobře fungoval.

Příkladem živin pomáhajících vývoji mozku, jsou Omega-3 mastné kyseliny. Ty hrají roli při tvorbě membrán (obalů mozkových buněk) a synapsí (spojení), produkci přenašečů informací tzv. neurotransmiterů a při stavbě selektivních spojení, jako jsou ty mezi okem a zrakovým lalokem v mozku. 

Nutriční programování v raném věku pro zdravý vývoj mozku 

Dodržování zásad nutričního programování v raném věku během těhotenství a v prvních letech života dítěte může mít prospěšný vliv na vývoj jeho mozku i na zdraví mozku v dospělosti.

Pravidelný přísun kvalitních živin  (obsahující mimo jiné i LCP mastné kyseliny)během tohoto prudkého rozvoje ve vývoji lidského mozku pomůže dítěti minimalizovat riziko duševních, emočních a tělesných problémů i později v dospělosti. Zakládá také vhodné podmínky pro celoživotní psychický růst a schopnost učit se.

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x