Opruzeniny – péče o dětský zadeček

Opruzeniny trápí většinu děťátek a jejich maminky. Ke vzniku opruzení zadečku dochází působením zbytků stolice na kůži v teplém prostředí pod plenkami. Vznik opruzenin ale hrozí i na jiných částech těla dítěte.

930021806

Prevence vzniku opruzenin

Kůže zarudne, svědí a bolí. Opruzení může vzniknout v celé oblasti kryté plenka­mi: hýždě, třísla, přirození, podbřišek. Pečujte proto důsledně o zadeček svého děťátka.

  • Často dítě přebalujte, nenechávejte ho dlouho v mok­rých plenách.
  • Po každé stoličce jemně, ale pečlivě omyjte zadeček vo­dou a osušte. (Praktickou pomůckou k očistění zadečku na procházce a na cestách jsou vlhčené ubrousky. Některé děti však mohou dráždit.) 
  • Před zabalením do čisté plenky ošetřete zadeček tenkou vrstvou ochranné masti. Můžete si vybrat – např. Bepan­then mast, mast připravenou v lékárně či jiné. Výběru věnujte velkou pozornost!

Pro denní péči o zadeček je důležité, aby aplikovaná mast neobsahovala alergizující látky – konzervanty, parfé­my. Masti se zinkem či dezinfekčními přísadami používáme především při léčbě už poškozené kůže, proto ke každo­denní preventivní péči o zadeček děťátka jsou vhodnější přípravky bez zinku a alergizujících přísad.

Léčba opruzenin u miminek

Může se stát, že i při pečlivém ošetřování zadečku dojde k vytvoření mokvavých ložisek – opruzenin. Za takové situace nechte zadeček volně větrat , mokvavá místa můžete ošetřit genciánovou violetí a následně použít léčebné masti. Porada s  lékařem je namístě. K podráždění zadečku může přispět i potravina nově zařazená do jídelníčku.  

Zdroj: Nová kniha o těhotenství a mateřství: MUDr. Martin Gregora, MUDr. Miloš Velemínský, Ph.D., Grada Publishing, a.s., 2011, ISBN 978-80-247-3081-3

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x