Lékárnička pro kojence

Pokud právě připravujete výbavičku pro miminko, pak nezapomeňte doplnit svou lékárničku o několik nezbytností. Novorozenci a kojenci by se v prvním roce měli lékům spíše vyhýbat, jejich podávání by proto vždy měla předcházet konzultace s lékařem. Léky se tedy nemusíte nikterak předzásobovat. S touto lékárničkou pro novorozence ale chybu neuděláte.

 

STÁHNOUT

Co by v lékárničce pro nejmenší nemělo chybět?

 • 60% líh na čištění pupíčku po narození
 • Buničité čtverečky na ošetření pupíku a na vytírání očí - oči novorozenců jsou náchylnější k zánětům, proto každé oko vytírejte zvlášť novým čtverečkem namočeným v čisté teplé vodě nebo v borové vodě.
 • Krém na opruzenou dětskou pokožku.
 • Probiotické kapky - v prvních třech až pěti měsících kojenci často trpí tzv. dětskou kolikou, tedy pravidelně se opakující a několik hodin nepolevující bolestí bříška. Prevencí mohou být například probiotické kapky. Jejich zařazení raději konzultujte s lékařem.

Zapamatujte si

Každé probitické kapky obsahují jiný kmen probiotik. Užívání kapek tak vždy konzultujte se svým pediatrem. 

 • Nahřívací polštářek - pakliže už se bolesti bříška spojené s nadýmáním objeví, poskytne šetrnou úlevu teplo v podobě nahřívacího polštářku. Často bývá vyplněn třešňovými peckami nebo hroznovými zrnky a koupíte ho například v drogerii.
 • Krém na bříško proti nadýmání - jedním z možných řešení nepříjemného nadýmání u kojenců je masáž bříška. Tu můžete provádět buď za pomoci dětského olejíčku nebo speciálního krému proti nadýmání. U každého miminka ale funguje něco jiného a je tedy třeba obrnit se trpělivostí a zkoušet různé alternativy.
 • Nosní odsávačka - na výběr máte odsávačku ruční (spíše pro nouzové využití), variantu na baterie nebo na vysavač. Výkon odsávaček na baterie se významně liší a i tady se vyplatí si připlatit. Odsávačky na vysavač jsou sice kontroverzní, ale výkon podají a při šetrném zacházení by neměly dítěti ublížit. Navíc jsou cenově dostupné.
 • Mořská voda do nosu pro nejmenší - používá se spolu s odsávačkou pro šetrnější péči.
 • Teploměr - pro nejmenší děti je ideální bezdotykový teploměr, který umožňuje snadno změřit teplotu u velmi pohyblivého nebo spícího dítěte. Nevýhodou může být menší spolehlivost. Alternativou je digitální teploměr, kterým změříte teplotu v konečníku. 

Nikdy nepoužívejte rtuťový teploměr pro zavádění do konečníku!

 • Čípky nebo sirup na tlumení horečky - mějte připravené doma hned po narození, ale o použití se vždy poraďte s pediatrem. 
 • Rektální rourka - tato tenká trubička se zavádí do konečníku, čímž umožňuje plynům snadněji odejít. Pomůže také při zácpě. Rourka se zavádí tenčím koncem namazaným olejíčkem. Při aplikaci vždy postupujte velmi opatrně, aby nedošlo k poranění.
 • Kapky do uší.

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x