Kojenecká kolika: 6 tipů jak ji zvládnout

Jaké jsou příznaky koliky a jak uklidnit vaše miminko v případě, že ho bolí břicho a trápí koliky?

638692725

Co dětskou koliku způsobuje?

Ačkoli nikdo neví s jistotou, co kojeneckou koliku způsobuje, je pravděpodobné, že na ni může mít mimo jiné vliv nesprávná technika krmení. Dítě během krmení polyká nadměrné množství vzduchu, což pak způsobuje bolestivé větry. Další možností je, že děti trpící kolikou obtížněji tráví některou ze složek mléka (mléčný cukr či mléčnou bílkovinu), což pak může vést k bolestivým křečím. Příčinou však může být také porucha hybnosti střev, nevyvážená střevní mikroflóra, ovšem ne zřídka může být na vině napětí v rodině, které se pak cyklicky přenáší z dítěte na rodiče a z rodičů na dítě. 

Jak se projevuje kojenecká kolika?

Příznaky koliky jsou poměrně výrazné a často se objevují brzy po krmení. Děti, jinak zdravé a prospívající, pokud trpí kojeneckou kolikou, pláčou bez zjevné příčiny a nejsou i 2 – 3 hodiny k utišení. Trápí je bolest břicha. Zvedají nožičky k hrudníku, zatínají pěsti a jsou červené ve tváři. Pokud se tento záchvatovitý pláč objevuje 3 dny v týdnu po dobu nejméně 1 týdne, jedná se nejspíše o kojeneckou koliku. I když pohled na vaše plačící miminko může být stresující, je dobrou zprávou, že kolika samovolně zmizí obvykle ve věku kolem 4. či 5. měsíce. Přesto, pokud se domníváte, že vaše miminko vykazuje příznaky koliky, je lepší poradit se s vaším lékařem.

6 způsobů: Jak na dětskou koliku?

Pokud si myslíte, že vaše dítě trpí kojeneckou kolikou, zkuste některou z následujících technik, které pomáhají zmírnit její příznaky:

  1. jemně masírujte bříško svého děťátka po směru hodinových ručiček
  2. kolébejte děťátko v klubíčku v náruči či pohupujte v zavinovačce
  3. dopřejte dítěti teplou koupel a pak jej zabalte do teplé deky
  4. věnujte děťátku zvýšenou pozornost mluvením, doteky a hrami
  5. poraďte se se svým dětským lékařem nebo sestrou, jakými způsoby je možné ulevit vašemu děťátku od větrů

Pokud byla u vašeho děťátka diagnostikována kojenecká kolika a je krmeno z lahve, může vám lékař doporučit mléko, které je určeno speciálně pro zmírnění příznaků koliky. Řešení výživou je dítěti přirozené. Další možností jsou například různé kapky (například Espumisan).

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x