Nedostatek železa u dětí

Železo je nezbytné nejen pro vás, ale i pro vaše děťátko. Je důležité pro tvorbu hemoglobinu, který přenáší kyslík v těle a také pro rozvoj mozku.

Close-up of a baby drinking milk in his mother's arms at home

Proč vaše dítě potřebuje železo

Železo je nezbytné pro tvorbu krevního barviva hemoglobinu zajišťující transport kyslíku a pro rozvoj mozku. Nedostatek železa může u vašeho dítěte způsobit anémii, která může vést k únavě a nedostatku energie. Může mít i negativní vliv na učení základních dovedností.

Příjem železa během odstavování

Kolem 6. měsíce věku vaše miminko vyčerpá své vrozené zásoby železa, takže mu musíte zajistit dostatečný přísun železa z potravy, když jej začnete krmit tuhou stravou. Železo v potravinách se vyskytuje jak v živočišné potravě, která původně obsahovala hemoglobin, tedy v červeném mase, vnitřnostech, drůbežím mase nebo rybách, tak i v rostlinné potravě, a to zejména v luštěninách, listové zelenině. Nebojte se tedy dítěti podat i libové červené maso, ryby a vhodné luštěniny (např. červenou čočku).

Pokud krmíte dítě kojeneckým mlékem, přejděte po začátku přikrmování na pokračovací mléko, které svým složením lépe respektuje fakt, že miminko již nemá výhradně mléčnou stravu a obsahuje i dostatek železa.

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x