Návrat z porodnice: 7 nejdůležitějších věcí, co bude třeba vyřídit

Po porodu vás čeká mnoho povinností a organizačních záležitostí, které bude třeba vyřídit. Na co všechno nezapomenout?

88689067

1. Miminko potřebuje svůj rodný list

To je potřeba zařídit na matrice. Tohle většinou zařizuje právě tatínek. K tomu potřebuje občanské průkazy obou rodičů a s nimi dojde na magistrát nebo městský úřad města, kde se miminko narodilo (není to tedy podle místa trvalého bydliště, ale podle místa narození – například porodnice U Apolináře spadá pod Prahu 2, zajdete tedy na matriku v Praze 2). Rodný list by měl zařídit tatínek do 15 dnů od porodu.  

2. Informujte pediatra

Hned po návratu z porodnice informujte svého dětského lékaře o narození miminka (toho už byste měla mít vybraného dávno před porodem, pokud tomu tak není, zde najdete pár tipů, jak a kde pediatra vybrat). Domluvíte si s ním první návštěvu u vás doma, kdy lékař děťátko zkontroluje a provede první prohlídku. Při návštěvě mu dáte propouštěcí zprávu z porodnice a přichystejte si také rodný list miminka, očkovací průkaz a kartičku pojištěnce. Tyto doklady lékař potřebuje vidět, a to proto, aby mohl vyplnit registrační list příslušné zdravotní pojišťovně a mohl předepsat miminku léky (např. vitamin D).

3. Registrace u zdravotní pojišťovny

Dítě je dnem narození automaticky pojištěno u stejné zdravotní pojišťovny jako matka dítěte –do 8 dnů od obdržení rodného listu je však nutné na pobočce této pojišťovny provést registraci dítěte. Po této době si můžete zdravotní pojišťovnu zvolit. Pamatujte ale na to, že změnu lze provádět jen jednou za rok. 

4. Informujte zaměstnavatele

Nezapomeňte také informovat svého zaměstnavatele, v mzdové účtárně budou chtít vidět rodný list miminka. Pokud jste ale nebyla zaměstnaná a byla jste osoba samostatně výdělečně činná a neplatila jste si nemocenské pojištění, nebo jste studentka s nedokončeným vzděláním či jste byla před porodem vedená na Úřadu práce, musíte si na příslušném Úřadu práce na Odboru sociální podpory požádat o rodičovský příspěvek, na který máte nárok ode dne narození vašeho miminka. Při narození více dětí najednou se částka násobí počtem dětí, které přišly na svět. 

5. Prohlášení o otcovství

Pokud nejste s partnerem manželé, do porodnice si kromě občanského průkazku vezměte i svůj rodný list a prohlášení o určení otcovství a jména dítěte, které s otcem dítěte vyřídí na matrice v místě trvalého bydliště. Je to důležité, pokud toto prohlášení nebudete mít, nebude otec uveden v rodném listě dítěte a příjmení bude mít dítě automaticky po matce. Na matrice se můžete domluvit i na "vítání občanků" ve vaší obci nebo městě.

6. Gynekologická prohlídka po šestinedělí

Gynekologická prohlídka po šestinedělí je důležitá, protože při ní lékař zkontroluje stav vašich případných porodních poranění a podobně. Zároveň se s vámi domluví na možnostech vhodné antikoncepce – pamatujte si, kojení není antikoncepce! Máte-li však nějaký problém dříve, než skončí šestinedělí, svého gynekologa samozřejmě navštivte hned.

7. Požádejte o porodné

Pokud splňujete zákonem stanovené podmínky, můžete si zažádat o porodné. O porodné mohou žádat ty rodiny, kterým se narodí dítě a současně jejich příjmy (za předcházející čtvrtletí) nepřesáhnou 2,7 násobek životního minima.

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x