Kde hledat dobrého dětského lékaře neboli pediatra

  • Není nad dobrého dětského lékaře. Přeci jen s vaším dítětem stráví devatenáct let. 
  • Proto vybírejte pečlivě a nechte si klidně poradit a doporučit.

Svého pediatra byste měli mít vybraného již v době, kdy čekáte miminko. Nicméně se může stát, že jste si nevybrali moc dobře, takže se rozhlížíte dál. Bát se nemusíte, na změnu lékaře máte plné právo!

Kde hledat a jak?

Možností na výběr je mnoho. Přes internet například na stránkách www.hledamlekare.cz, www.znamylekar.cz  nebo pomocí Zlatých stránek. Ale nejlépe samozřejmě vyberete pomocí svých přátel či známých, kteří vám někoho doporučí.

Při výběru dbejte i na vzdálenost

Udělejte si vlastní průzkum mezi kamarádkami, zvažte vzdálenost (přece jen, s miminkem a batoletem chodíte k lékaři poměrně často, a to nejen kvůli očkování, ale i kvůli nejrůznějším dětským nemocem, kterých je v batolecím věku požehnaně), zvažte také, zda preferujete muže či ženu (někomu na pohlaví záleží), napište si, na co všechno se chcete lékaře zeptat (například to, zda je příznivě nakloněn i alternativním směrům, třeba homeopatii).

Osobní setkání pomůže při rozhodování

Jistě není na škodu, když se za pediatrem vypravíte do ordinace a osobně ho poznáte . Jeho odpovědi a chování mnohé napoví a vy budete mít snazší rozhodování. Pokud vám není sympatický už v prvním okamžiku a nelíbí se vám jeho jednání či máte dokonce pocit, že mu nemůžete důvěřovat, hledejte dál, i kdybyste měli objet tři nebo čtyři ordinace.  Vzájemná důvěra mezi lékařem a maminkou je důležitá, tak ji budujte!

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x