První příkrmy: kdy začít kojence přikrmovat?

Matka dává dítěti první lžičku příkrmu

Jaká je nejvhodnější doba pro zavádění prvních nemléčných příkrmů? A je nějaký rozdíl mezi dětmi kojenými a dětmi krmenými kojeneckým mlékem?

Kdy začít s prvními příkrmy? Podávání příkrmů by mělo začít v době, kdy mateřské či kojenecké mléko už nestačí dodat dítěti dostatečnou energii a živiny (např. bílkoviny, železo a zinek). Je to období, kdy dítě dokáže kontrolovat a koordinovat pohyby hlavy, ruky a očí, sedí s oporou a dokáže polykat ze lžičky i stravu, která není tekutá - psychomotorická zralost. 

Přečtěte si o příkrmech vše!

Nejdřív jednodruhová zelenina, až pak maso! Přečtěte si více o tzv.  třístupňovém systému zavádění .

Sestavte správný jídelníček příkrmů pro kojence - od snídaně až po poslední večerní jídlo.

Příkrmy u plně kojených dětí

Nejvhodnější dobou pro zavádění prvních nemléčných příkrmů u zdravých, prospívajících a plně kojených dětí je  ukončený 6. měsíc . Pokud je vaše dítě hladové při neomezeném kojení a váhově neprospívá a zároveň splňuje podmínky psychomotorické zralosti, konzultujte možnost zavedení příkrmů s vaším pediatrem. Na prvním místě byste se ale měla snažit zvýšit tvorbu mléka, než začít s přikrmováním.

Příkrmy u dětí krmených kojeneckým mlékem

Pokud podáváte vašemu dítěti počáteční kojenecké mléko, nejlepší dobu pro pro zavádění nemléčné stravy u zdravých dětí určí na základě fyziologického vývoje dítěte lékař.  Nebylo prokázáno, že by oddalování i potenciálně alergenních nemléčných příkrmů za uvedenou hranici vedlo ke snížení alergických onemocnění. Právě období prvních příkrmů  je optimální pro setkání i s potravinovými antigeny a navození imunitní tolerance - tedy přijetí cizorodé látky bez alergické reakce organismu.

Dle současného pohledu na vývoj imunitní orální tolerance je doloženo, že pozdější (ale i příliš brzké) zavádění příkrmů může naopak vést k častějším alergickým onemocněním u dětí se zvýšeným i nízkým rizikem vzniku alergií.

Otázky o zavádění příkrmů a přikrmování malých dětí vám rádi zodpoví naši odborníci. 

Spustit live chat s odborníky