Odstavení mezi 6. a 12. měsícem

Strava při a po odstavení (přechod na smíšenou stravu), jako jsou první příkrmy, má přímý vliv na zdraví vašeho děťátka a fungování jeho mozku i v dospělosti.


Jak příkrmy mohou ovlivnit zdraví dětí v dospělosti 

Během 2. půlroku života vašeho dítěte začnou příkrmy a první pevná strava představovat čím dál větší podíl přísunu živin vašeho dítěte.

Ve stejnou chvíli je dětský imunitní systém v nejrychlejší fázi svého vývoje – snaží se vybudovat obranyschopnost, která bude dítě chránit po celý život. Mozek dítěte je teď nastaven na nasávání informací a přizpůsobování se okolním vlivům. Zároveň se formuje jeho schopnost učit se.

Vědecký obor o epigenetice ukazuje, že výběr jídla v tomto období může pozitivně ovlivnit jeho imunitní systém a funkci mozku. Důsledky jídelníčku se pak projevují po celý život. 

Posilujeme imunitní systém dítěte

Vše, co vaše děťátko jí a pije, ovlivňuje rovnováhu v jeho střevech. Mikroflóra ve střevech pak tvoří první linii v boji s mikroby a potenciálně nebezpečnými bakteriemi, které by mohly způsobit infekci nebo odstartovat alergii.

Podpořte jeho imunitní systém vhodnými příkrmy, když plánujete dítě odstavit, aby mělo zdravou střevní mikroflóru. 

O příkrmech pro zlepšení imunity

Některé mléčné zakysané výrobky obsahují prospěšné bakterie, známé jako probiotika. Pro malé děti je nejlepším probiotickém pokrmem bílý jogurt s aktivními kulturami. Podobná probiotika jsou součástí střevní mikroflóry každého z nás.

Jiné potraviny zase obsahují vlákninu - prebiotika. Ty slouží jako potrava pro probiotika, která se díky nim množí. Množí se tedy naše „prospěšné bakterie.“ Prebiotika jsou v přírodě obsažena v potravinách, které jsou vhodné pro dětské příkrmy, jako jsou:

  • zelenina a ovoce,
  • obilninové kaše,
  • batolecí mléka obsahující prebiotické oligosacharidy.

Pravidelnou konzumací těchto potravin můžete zlepšit střevní mikroflóru a podpořit správnou funkci imunity dítěte. Děti pak mohou lépe odolávat běžným dětským nemocem. Do dospělosti budou mít přitom dobrý základ i ve stravovacích návycích.

Teď je na čase začít podporovat budování dětské imunity. 

ENP a vývoj dětského mozku

Mezi 6. a 12. týdnem života dítěte se zvyšuje aktivita v předním laloku mozku. Tato oblast je zodpovědná za komplexní funkce, jako je komunikace s bezprostředním okolím a vztahy s ostatními lidmi. Nové podněty a společné hry podpoří jeho další rozvoj a pozitivní vztah k okolí.

Epigenetika ukazuje, že lidský mozek je v raném věku velice flexibilní a správná výživa může přispět k využití jeho pravého potenciálu.

Vhledem k tomu, že je v tomto období dítě kojeno, můžete se svým jídelníčkem bohatým na živiny, které přispívají k rozvoji mozku, vyvíjejícímu se děťátku pomoci. Tyto látky přecházejí do mateřského mléka a jejich množství závisí právě na příjmu ve stravě matky.

LCP mastné kyseliny (omega 3) do takové jídelníčku patří. Tučné ryby jako losos podpoří tvorbu nových nervových spojů a pomohou dítěti ke zdraví v dospělosti. Vybírejte proto ta správná jídla pro rozvoj mozku vašeho dítěte.

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x