Alergie na bílkovinu kravského mléka

Alergie na bílkovinu kravského mléka (ABKM) patří mezi nejčastější potravinové alergie v kojeneckém věku.Tato alergie postihuje 2 až 5 % kojenců. Více o tomto onemocnění si přečtěte v následujícím článku.


Kdy se alergie objevuje?

Prakticky veškerá ABKM vzniká ještě v prvním roce života – hovoří se o 95 % všech ABKM bez ohledu na poctivé kojení. Většinou ustupuje do cca 3 let věku (až u 90 % dětí) a děti poté tolerují kravské mléko bez obtíží. U některých kojenců s ABKM se může projevit při zavádění nemléčných příkrmů alergie i na další potraviny.

ABKM se může (ale nemusí) projevit bezprostředně po prvním kontaktu s antigenem – bílkovinou kravského mléka. Důležitá je skutečnost, že se tento antigen dostává již do mateřského mléka, pokud kojící maminka konzumuje mléčné produkty. Z toho vyplývá, že se první projevy mohou objevit do doby krátce po porodu, výjimečně již do druhého týdne po narození. Nicméně obvyklou dobou prvních obtíží s ABKM je 2. – 3. měsíc věku i u plně kojeného dítěte.

Klasické projevy ABKM se ale mohou posunout až k první nabídce standardní kojenecké mléčné výživy (kojenecká mléka, mléčné kaše, první lžička jogurtu apod.), což může být hluboko v druhém půlroce života.

Projevy alergie na bílkovinu kravského mléka

Projevy mohou být různé od celkových až po orgánové – kožní, trávicí, respirační. Skutečná ABKM se obvykle projeví těmito kožními a trávicími příznaky:

  • akutní či chronický ekzém
  • ublinkávání
  • zvracení
  • průjmy či naopak zácpa
  • koliky, krev ve stolici

Nesmíme ale zapomínat i na méně specifické obtíže, jako je neklid, poruchy spánku, neprospívání, chudokrevnost. Uvedené příznaky se často mohou i kombinovat.

Uvádí se, že pokud kojenec snáší kontakt s bílkovinou kravského mléka déle než čtvrt roku, ať již po narození, nebo až po zavedení prvních mléčných produktů, je rozvoj ABKM méně pravděpodobný.

Diagnostika patří do rukou lékaře                                              

Výše uvedené příznaky nemusí být vždy jednoznačně projevem ABKM (např. průjem a zvracení může signalizovat i akutní zánět žaludku nebo střeva). Alergii musí lékař potvrdit eliminačním testem – vysazením, resp. vyloučením (eliminací) podezřelé potraviny. Pokud se jedná o ABKM, dojde k ústupu projevů alergie v optimálním případě do 3 dnů (kopřivka, zvracení, kolika, krev ve stolici, dušnost), ale v některých případech až v odstupu několika týdnů (ekzém, hleno-krvavé průjmy).

 

Zdroj: JIMRAMOVSKÝ, František a Martin FUCHS. Kojení a začátky s výživou: Průvodce výživou v prvním roce života. 2011.

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x