První příkrmy: vyzkoušejte třístupňový systém

  • Jaké příkrmy jsou nejvhodnější pro začátek?
  • Jak zavádět nové druhy potravin? 
  • A víte, že nejideálnější je tzv. třístupňový systém zavádění?
723505557

Jak začít s prvními příkrmy?

Příkrmy podávejte dítěti zásadně lžičkou. Nejvhodnější pro začátek jsou jemná pyré z jednoho druhu lokální zeleniny (jako je mrkev, brambor, brokolice nebo květák), která jsou podávána obvykle v poledne. V průběhu jednoho měsíce můžete začít i s vícesložkovými příkrmy - zeleninovými a masozeleninovými.

Pokud vaše dítě zpočátku příkrm odmítá, buďte trpělivá. Vždyť poprvé ochutnává tuhou stravu, a tak je velkým úspěchem i jedna až dvě lžičky, které opravdu spolkne.

Kdy první příkrmy zavést?

Pokud je dítě plně kojeno, Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje zavádět příkrmy od ukončeného 6. měsíce v rámci zajištění pestré stravy. Optimální dobu pro zavádění příkrmů je vždy vhodné konzultovat s vaším pediatrem.

Zavádíme příkrmy: třístupňový systém

  1. Připravíme si jednosložkový zeleninový příkrm, např. mrkev. Postupně nahradíme polední dávku kojení nebo mléka jednou porcí mrkve. Před poledním krmením podáme několik lžiček mrkve. Zvyšujeme množství podané mrkve tak, aby celá polední dávka mléka byla během několika málo dnů nahrazena mrkví. Jiný druh zeleniny prvé dny nepodáváme.
  2. Pokud je jednosložkový příkrm dobře snášen, podáme v poledne namísto jednosložkového zeleninového příkrmu (mrkev) příkrm se dvěma složkami, např. mrkev s bramborem. Ke stejnému druhu zeleniny, které již dítě vyzkoušelo, přidáme tedy druhou složku – brambory.
  3. Opět po několika dnech podáváme v poledne namísto dvousložkového příkrmu příkrm třísložkový např. maso s mrkví a bramborem.

Ovoce až po zelenině

Až po zavedení masozeleninových příkrmů se doporučuje začít s ovocem (např. jablkem nebo hruškou), které nahradí dopolední a odpolední porci mléka. Nové druhy zeleniny a ovoce by se měly do jídelníčku přidávat vždy po několika dnech. Dítě si tak lépe zvyká na nový způsob podávání jídla a vám to umožní lépe rozpoznat případnou nesnášenlivost některých potravin.

Ovoce do stravy zavádíme stejně, jako zeleninové příkrmy, tedy postupně. Ovocný příkrm nabízíme dítěti obvykle dopoledne či odpoledne jako svačinu.

Obilnomléčné a nemléčné kaše

Obilniny jsou zdrojem zdravé energie, důležité pro budoucí vývoj dítěte. Po zavedení zeleninových a ovocných pyré je vhodné do stravy přidat obilné nebo obilnomléčné kaše. Ty jednak zaručují kontinuitu v mléčných dávkách a také zavádějí do jídelníčku dítěte obilniny, které jsou zdrojem zdravé energie, vitaminů, minerálních látek a vlákniny. Správné kojenecké mléčné kaše obsahují kojenecké mléko, které má upravený poměr bílkovin a tuků.

Nemléčné kaše se pak připravují s kojeneckým nebo mateřským mlékem. Pro začátek jsou nejvhodnější kaše rýžové nebo kukuřičné, protože jsou lehce stravitelné a mají jemnou chuť.  Ale ani s lepkem dlouho neotálíme a podáme ho nejpozději do ukončeného 7. měsíce, nejlépe v době, kdy je dítě ještě kojeno. Zavádění lepku do stravy by mělo být postupné od malého množství po celou porci obilné lepkové kaše.

Kaše obvykle podáváme jako večerní porci před spaním, ale výhodné je podat je i ráno ke snídani jako zdroj energie na celé dopoledne.

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x