Co jsou to postbiotika?

Vědci zjišťují, že přátelské bakterie - probiotika, které se člověk snaží přijímat v potravě - pro jejich pozitivní vliv na zdraví, sama o sobě nemusí mít tak velký vliv, jak se dosud myslelo. Pozitivní vliv na imunitní systém a na lidské zdraví mají hlavně prebiotika a postbiotika.

yogurt

Postbiotika posilují imunitu

Postbiotika jsou blahodárně působící látky vyráběné přátelskými bakteriemi. Nejnovější studie odhalily, že postbiotika mohou oslabit nepřátelské bakterie a tím pomoci v prevenci infekcí a nemocí. Posilují imunitní systém a jsou důležitá zvláště v kojeneckém věku, kdy se celý imunitní systém vyvíjí. Ukazuje se, že postbiotika mohou mít vliv na redukci zánětů, a mohla by dokonce hrát důležitou pozitivní roli při rozvoji diabetu či při syndromu dráždivého střeva.

Kde se berou postbiotika?

Postbiotika by nevznikla bez přátelských bakterií. Ty zase ke svému životu potřebují energii – z prebiotik. Dodáním postbiotik a prebiotik do stravy se zlepšuje funkce střeva a trávení potravin, a dochází k posílení imunity.

Probiotika, prebiotika a postbiotika

  • Probiotika – živé přátelské bakterie v potravinách (zvláště bakterie mléčného kvašení), které mimo jiné mají pozitivní účinek na střevní mikroflóru. Najdeme je například v jogurtu.
  • Prebiotika – výživa pro probiotika. Jedná se o typ rozpustné vlákniny, kterou naše tělo nedokáže strávit
  • Postbiotka – výsledek práce bakterií během metabolického procesu a zbylé části buněk prospěšných bakterií 

Přečtěte si více článků věnující se imunitě dětí v samostatné sekci Dětská imunita.

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x