Dětské preventivní prohlídky začínají už u novorozence

  • Během prvního roku života projde vaše dítě sérií prohlídek, při kterých se zjišťuje jeho zdravotní stav a to, zda se správně vyvíjí. 
  • Jaké prohlídky ho čekají?

Prohlídky v porodnici

Novorozenecký screening po narození

Novorozenecký screening začíná okamžitě po narození - v 1., 5. a 10. minutě po narození dítěte provede lékař kontrolu prvních reakcí pomocí tzv. Apgar skore. Hodnotí se svalové napětí (Activity), srdeční akce (Pulse), reakce na podráždění (Grimace), barva pokožky (Appearance) a dýchání (Respiration). Stupnice hodnocení u jednotlivých parametrů je od 0 do 2 bodů. Součet všech parametrů pak 0 - 10 bodů. Výše Apgar skóre ukazuje na životaschopnost miminka a upozorňuje na nutnost lékařsky zasáhnout. Není žádný důvod k obavám – většina dětí má výsledek 7 a více, což se považuje za dobrý zdravotní stav.

Souhrnná tělesná prohlídka

V prvních dnech po narození projde vaše dítě kontrolou celkového zdravotního stavu, která zahrnuje souhrnnou tělesnou prohlídku „od hlavy k patě“, vyšetření očí pro zjištění vrozeného šedého zákalu, vyšetření kyčlí dětským ortopedem a další prohlídky. Během pobytu v porodnici se také vaše miminko váží, aby se mohlo později sledovat, zda neztrácí příliš na váze. Určitý úbytek na váze versus porodní váha je však běžný - i kvůli odchodu první stolice a moči.

Novorozenecký screening před odchodem z porodnice

Před odchodem z porodnice se provádí u všech novorozenců novorozenecký screening. Jedná se o krevní zkoušku pomocí vpichu do patičky dítěte. Ačkoli žádný rodič si nepřeje, aby jeho dítě trpělo, zde se jedná pouze o chvilku nepohodlí, která je nezbytná pro zjištění vzácnějších vrozených či dědičných onemocnění, která by vaše dítě mohlo mít. U většiny dětí jsou testy v pořádku, ale u malého počtu případů s pozitivními výsledky umožní včasná identifikace a léčba rychlé zlepšení zdraví dítěte.

Test sluchu

Všem miminkům se provádí v porodnici nebo krátce po propuštění  test sluchu (tzv.měření otoakustických emisí), aby mohly být včas zjištěny poruchy slyšení a poskytnuta včasná léčba. Tento test je rychlý a jednoduchý, může se provádět i během spánku vašeho miminka a výsledky jsou k dispozici ihned. Vyšetření se provádí speciálním aparátem zakončeným drobnou sondičkou, která se vloží na okraj zvukovodu. Sonda produkuje krátké opakující se zvuky do vyšetřovaného ucha a zároveň snímá velmi citlivým mikrofonem zvukové emise.

Preventivní prohlídky dětí

Po příchodu z porodnice domů kontaktují rodiče pediatra a domluví se na 1. návštěvě. Preventivní prohlídky v poradnách jsou dány zdravotním řádem a aktuálním očkovacím kalendářem (který může podléhat změnám). Váš lékař Vás bude pravidelně zvát na očkování i poradnu.

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x