Je očkování dětí opravdu nutné? Názory se různí!

 • Očkování dětí ročně zachrání na celém světě milióny lidských životů. Kdy a proti čemu nechat dítě očkovat? 
 • To vám řekne váš dětský lékař.

Očkování je bezesporu úspěšným prostředkem, jak bránit vzniku a šíření nejrůznějších infekčních nemocí mezi lidmi. A lepší způsob prozatím neexistuje. V České republice je navíc očkování nařízeno vyhláškou ministerstva zdravotnictví.

Proč je důležité dítě očkovat?

Očkování je nejbezpečnější a nejefektivnější cesta k získání odolnosti proti nemocem (očkované dítě je méně náchylné k infekci, pokud s ní přijde do kontaktu, a výhody ochrany proti nemoci mnohonásobně vyváží velmi malá rizika spojená s imunizací).

Očkování není 100% zárukou zdravého dítěte, je třeba ho neustále chránit, a především imunita potřebuje podporu v batolecím a předškolním věku. Nicméně jestliže je dostatečný počet jedinců dané skupiny obyvatel očkován, řada infekcí se nemůže dále přenášet z jednoho člověka na druhého a nemoc postupně vymizí. Hovoří se tzv. o kolektivní imunitě, která brání oběhu infekčního původce a ochrání tak některé neočkované lidi.

Odhaduje se, že bez očkování by u nás zemřelo ročně asi 500 dětí, a další tisíce by prodělaly komplikace, které s sebou nesou nemoci, jako jsou spalničky, černý kašel, záškrt atd. V České republice patří procento očkovaných jedinců mezi nejvyšší na světě.

Proti čemu se dnes očkuje?

Očkování se řídí tzv. očkovacím kalendářem, a začíná se:

 • od 9. týdne první dávkou Hexavakcíny (vakcína proti tetanu, záškrtu, černému kašli, hemofilu B, obrně a žloutence B). Druhá dávka následuje ve 3 měsících a ve 4. měsíci třetí dávka. 
 • v 15. měsíci jsou batolata očkovaná proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím (1. dávka), 
 • do 18. měsíců byste měli nechat očkovat dítě čtvrtou dávkou Hexavakcíny,
 • ve 21. - 25. měsíci přichází druhá dávka vakcíny proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím,
 • poté se ještě přeočkovává v 5.- 6. letech proti záškrtu, tetanu, dávivému kašli a obrně.

Co se v poslední době změnilo?

V současnosti jsou mezi pravidelné očkování zařazeny vakcíny proti pneumokoku a lidským papilomavirům (HPV, očkování proti rakovině děložního čípku) u dospívajících dívek. Zdravotní pojišťovny v rámci svých preventivních programů zvýhodňují pro rodiče také nepovinná doporučená očkování, například proti rotavirům, klíšťové encefalitidě či meningokoku C. Plně hrazena je nepovinná vakcína proti pneumokokům, jež je určená pro miminka mezi třetím a pátým měsícem. V nedávné době bylo také ukončeno celoplošné očkování novorozenců proti TBC.

Působení vakcíny a možné reakce

Vakcínu lze podat buď ústně, nebo injekcí. Rizika očkování jsou mnohonásobně převážena výhodami. V poslední době se objevuje v hojném počtu už téměř zapomenutý černý kašel či tuberkulóza. Očkování tedy má smysl. Mezi běžné komplikace patří:

 • zvýšená teplota do 39 stupňů, 
 • mrzutost, 
 • plačtivost trvající méně než 3 hodiny, 
 • lokální reakce v podobě zarudnutí či otoku do pěti centimetrů (tam stačí přiložit chladivý obklad), 
 • bolest hlavy, 
 • někdy dítě zvrací nebo má průjem. 

Obvykle ale problémy odezní během několika hodin, nejpozději do dvou dnů. 

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x