Očkování dětí proti pneumokokovým infekcím

 • Jak a kdy očkovat? 
 • Téměř všude se můžeme nakazit pneumokokem. 
 • Stačí, když se v našem blízkém okolí rozkašle infekční jedinec a nemoc je bez pozvání tu.


Vaccine, Vaccination Hepatitis B virus for child baby. Doctors vaccinate the thighs of children

Jak a kdy očkovat? 

Téměř všude se můžeme nakazit pneumokokem. Stačí, když se v našem blízkém okolí rozkašle infekční jedinec a nemoc je bez pozvání tu.

Pro pneumokokovou nákazu si ale do společnosti ani chodit nemusíte. Zejména malé děti jsou totiž samy často bacilonosiči, a pak stačí jen obyčejné nachlazení, při kterém dojde k oslabení imunitního systému, a nemoc je v plné parádě tu. Tomuto očkování by měli velkou pozornost věnovat zejména rodiče malých dětí. Vedle osob starších 60 let bývají totiž právě tyto děti postiženy pneumokokovými nákazami nejčastěji.

Co jsou to pneumokokové infekce?

Pneumokok je bakterie, latinsky Streptococcus pneumonie, která se vyskytuje všude kolem nás, především však na sliznicích horních cest dýchacích. Existuje asi 90 typů této bakterie, z čehož některé mohou za běžné nemoci. Jiné formy, tzv. invazivní, jsou však původcem závažných chorob. 

Co vše tedy mohou tyto bakterie způsobit?

Běžné nemoci

 • bronchitidu (zánět průdušek),

 • sinusitidu (zánět vedlejších nosních dutin),

 • zánět středního ucha,

 • zápal plic.

Závažné nemoci

 • infekční otravy krve,

 • zánět mozkových blan.

Těmto závažným chorobám způsobeným pneumokokem říkáme invazivní pneumokokové onemocnění (tzv. IPO). V ČR jimi onemocní až 300 dětí ročně.

Nákaza může proběhnout celkem snadno – kapénkovým přenosem od infekčního jedince. Jinou možností je, že člověk již bakterii nosí v sobě (obzvlášť malé děti jsou často bacilonosiči), aniž o tom sám ví, a pneumokok čeká na oslabení imunitního systému, kterým může být i obyčejné nachlazení, aby se mohl plně projevit. Stejně jako ostatní bakteriální infekce se i tyto léčí podáváním antibiotik, problémem však je rezistence pneumokoků vůči antibiotikům.

Vakcíny

K preventivní ochraně před některými typy pneumokoků slouží očkování.

Ve většině západoevropských zemí patří očkování proti pneumokokům mezi doporučená. V České republice jsou ze zdravotní indikace očkovány děti z rizikových skupin (děti po transplantacích, po chemoterapii, nebo i děti, které prodělaly 4 a více zánětů středního ucha nebo meningitidu). Od roku 2010 je v České republice očkování proti pneumokokům doporučeno kojencům v očkovacím schématu 3+1, s úhradou pojišťoven. K dispozici jsou 2 očkovací látky: Synflorix (plně hrazená ze zdravotního pojištění) a Prevenar 13 (s doplatkem).

Očkovací schéma

Vakcínou Prevenar 13 se očkují:

 • Děti ve věku 6 týdnů až 6 měsíců – třemi dávkami s odstupem minimálně 1 měsíc. Čtvrtá dávka se potom podává 2. roce života (nejlépe mezi 11. až 15. měsícem věku).

 • Pokud se začne s očkováním později, postačí k imunitní odpovědi méně dávek.

 • Kojenci ve věku 7 – 11 měsíců – dvěma dávkami s odstupem minimálně jeden měsíc a třetí dávka se podává ve druhém roce života.

 • Děti ve věku 1 – 2 roky – dvěma dávkami s odstupem minimálně 2 měsíce.

 • Děti od 2 do 17 let – jen jednou samostatnou dávkou. Potřeba přeočkování zatím nebyla stanovena.

Vakcínou Synflorix se očkují:

 • Děti ve věku 6 týdnů až 6 měsíců – 4 dávkami (4. dávka mezi 12.- 15. měsícem).

 • Děti ve věku 7 – 11 měsíců – 3 dávkami (3. dávka v 2. roce života).

 • Děti 12 měsíců - 5 let  – 2 dávkami s odstupem 2 měsíců. Potřeba přeočkování nebyla stanovena.

Kdy s očkováním počkat?

Očkování je třeba odložit, pokud má dítě horečku nebo je jinak oslabeno. V případě, že si nejste jisti, zda se vaše dítě může očkovat, poraďte se s dětským lékařem.

Očkování v těhotenství a při kojení

Případný vliv na těhotenství nebo kojení nebyl u vakcíny Prevenar ani Synflorix sledován. Vakcína Pneumo 23 se nedoporučuje používat v průběhu prvních třech měsíců těhotenství.

Jaké mohou být nežádoucí účinky očkování?

Mezi velmi časté (>= 1/10) nežádoucí účinky, které byly sledovány po aplikaci těchto vakcín, patří zarudnutí a bolest v místě vpichu, horečka a větší ospalost dítěte. Stejně jako u ostatních vakcín se ale doporučuje lékařský dohled po aplikaci pro možnost vzniku anafylaktické reakce.

Pro aktuální informace týkající se očkování se podívejte na oficiální web státního zdravotnického ústavu.

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x