Kdy očkovat děti proti rotavirovým infekcím?

  • Kdy je ten správný čas očkovat děti proti rotavirovým infekcím? 
  • Co rotaviry způsobují a jaká je finanční náročnost očkování? Neváhejte a čtěte zde.


Baby feeding with liquid medicine

Nejohroženější jsou děti od 6 měsíců do 5 let

Chladné měsíce roku jsou obdobím, ve kterém nejvíce řádí rotavirové infekce. Ta může způsobit u malých dětí vyčerpávající průjmy s horečkami, bolestmi břicha a život ohrožující dehydrataci. Dokonce se udává, že nemoc způsobená rotaviry, tzv. rotavirová gastroenteritida, je jednou z nejčastějších příčin hospitalizace u malých dětí, a že téměř každé dítě do 5 let se s tímto virem setká.

Co rotaviry způsobují a jak se tato nemoc přenáší?

Rotaviry se přenáší velmi snadno. Nemusí ani dojít ke kontaktu s nemocným, virus vydrží několik dní i na předmětech (např. hračkách) a je odolný vůči většině běžných dezinfekčních prostředků. Pokud se dítě takového předmětu dotkne a následně si olízne ruku, je velká šance, že rotavirovou infekci dostane. Tato nákaza se proto může velice dobře šířit v kojeneckých ústavech, nemocnicích a jeslích, a všude tam, kde je velká koncentrace dětí. 

Nemoc se projeví rychle, inkubační doba je 1 – 3 dny. Mezi projevy akutní gastroenteritidy patří nejprve vysoká horečka a zvracení, po 1 – 3 dnech se přidá průjem. Dítě se třese, má úporné bolesti bříška, stává se malátným a v tomto stádiu je velké nebezpečí dehydratace, která vyžaduje hospitalizaci. Až 40 % všech případů dětských průjmových onemocnění má na svědomí rotavirus.

  • Nejohroženější jsou malé děti (od 6 měsíců do 5 let) a velmi staří lidé. U lidí, kteří do těchto věkových kategorií nespadají, se většinou ani žádný příznak rotavirové infekce neobjeví.

  • Nejhorší průběh má vždy první setkání s rotavirem, tělo je schopno si vytvořit protilátky a další rotavirovou infekci už člověk většinou snáší lépe.

Vakcíny

Proti rotavirům existuje očkování, v některých evropských zemích je toto očkování součástí běžného očkovacího kalendáře.

Registrovány jsou dvě vakcíny:

  • Rotarix,

  • RotaTeq.

V současnosti jsou v lékárnách obě vakcíny dostupné.

Očkovací schéma

Pro obě vakcíny platí:

  • užívají se u dětí od 6 týdnů věku,

  • jsou ve formě perorálního roztoku (takže se nejedná o injekce),

  • obsahují živé oslabené viry (podobně jako třeba očkování proti planým neštovicím).

Vakcínou Rotarix se očkuje dvěma dávkami s intervalem mezi nimi nejméně 4 týdny. Očkování musí být dokončeno do 24. týdne, doporučuje se však stihnout druhou dávku do 16. týdne věku.

Při použití vakcíny RotaTeq je nutno podat tři dávky v měsíčních intervalech. Očkovací schéma musí být ukončeno nejpozději do věku 32 týdnů, ale opět se doporučuje, aby se stihlo již dříve (20. – 22. týden).

V jakém případě očkování odložit?

Očkování se musí odložit, probíhá-li akutní horečnaté onemocnění nebo akutní průjmy či zvracení. Velká pozornost se také musí věnovat u dětí s oslabenou imunitou a očkovat se samozřejmě nesmí v případě alergie na nějakou složku vakcíny.

na co dát pozor?

Očkované děti mohou životaschopný virus vylučovat ve stolici asi týden po podání vakcíny. Největší množství viru se vylučuje po první dávce. Proto je nutné dodržovat zvýšenou hygienu při manipulaci s exkrementy dítěte, obzvlášť, je-li v rodině někdo s oslabeným imunitním systémem.

Jaké mohou být nežádoucí účinky očkování?

Mezi nežádoucí účinky po podání těchto vakcín patří průjem, zvracení, nechutenství a podrážděnost. Pokud nežádoucí účinky samy neodezní nebo se dokonce zhorší, je nutné navštívit pediatra.

Vakcíny jsou určeny výhradně pro děti, takže vliv na těhotenství nebo kojení nebyl studován.

Pro aktuální informace týkající se očkování se podívejte na oficiální web státního zdravotnického ústavu.

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x