Afty u dětí

 • Afty nejčastěji vznikají v dutině ústní a netrápí jenom dospělé. 
 • Často postihnou i děti. 
 • Přinášíme vám informace o aftách a tipy, jak se jich zbavit.


Afty představují časté bolestivé onemocnění dutiny ústní, kdy se na sliznici objeví drobný mělký vřídek s bílošedou spodinou a zarudlým lemem. Vzniku vřídku předchází většinou subjektivní pocit pálení. Afty samy o sobě nejsou nebezpečné, ale u dětí často způsobují odmítání stravy i tekutin a mohou vést až k dehydrataci.

Co afty způsobuje?

Důvodů, které vedou ke vzniku aftů je mnoho, často zůstane příčina neodhalena. Nejčastěji uváděné důvody:

 • stres,
 • poranění (ostré štětiny kartáčku, zubní výplně),
 • hormonální změny,
 • infekce,
 • některé léky mohou být příčinou,
 • potraviny (koření, rajčata, citrusy, papriky, chipsy).

Kdo na afty trpí nejčastěji?

Na afty často trpí lidé s nedostatkem vitaminu B, zinku, železa, vápníku nebo kyseliny listové. Pro někoho může být spouštěčem pěnivá složka některých zubních past – laurylsulfát sodný (SLS), vysušující vrstvu sliznice, která představuje ochranu před agresivními vlivy. Přečtěte si také o tom, jak naučit vaše děťátko pravidelné dentální hygieně a jak čistit dětské zoubky.

Jak afty léčit?

Základem léčby aftů je pečlivá hygiena dutiny ústní a vyloučení výše uvedených možných vyvolávajících faktorů.  Doporučují se výplachy roztoky s výtažky šalvěje, heřmánku a echinacey a zvýšený příjem vitamínů skupiny B a C. Likvidaci aftů napomáhá Lactobacillus acidophilus či tablety lékořice, které se rozpouštějí v ústech, pokrývají a chrání afty před dráždidly a urychlují tak hojení.

Dětská strava při aftách

 • Dětem podáváme tekuté, mixované pokrmy.
 • Při používání dudlíků je třeba je pečlivě čistit a sterilizovat.
 • Při kojení je nutné dbát na hygienu bradavek, aby se do nich nedostala infekce.

Jak zmírnit bolest?

Zmírnění bolesti pomáhají gely se znecitlivujícím účinkem. V případě masivního výsevu aftů s  horečkami je třeba navštívit lékaře, aby případně vyloučil některá onemocnění, u kterých mohou být afty rovněž jedním z průvodních projevů."

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x