Čištění zubů u dětí: pomozte mu a učte ho

Myslíte si, že tříleté dítě nepotřebuje zubní kartáček? Omyl – dětský chrup potřebuje péči už od chvíle, kdy se objeví v pusince první zub!


I ten jeden jediný se totiž stává terčem bakterií, které způsobují zubní kaz. A bohužel, už mezi tříletými batolaty najdete spoustu dětí, které mají zkažené zoubky. Správná péče o mléčné zoubky je už v raném věku tedy nutností, pokud nechcete, aby mělo vaše dítě v předškolním věku „červíky“ v zoubcích.

Cukry a bakterie = zubní kaz

Zubní kaz je způsoben vlastně infekcí, která začíná přemnožením bakterií v ústech. Ty zpracovávají cukry z běžné stravy a nápojů a tím produkují kyseliny, které začnou narušovat zubní sklovinu. Ta se pak začne rozkládat a vzniká zubní kaz.

Kdy by si mělo dítě čistit zuby?

Po každém jídle byste měla dítěti říct, že by si mělo vyčistit zoubky, aby na nich nezůstal plak. Ne vždy to samozřejmě jde, ale minimálně 2x denně by se poctivě měly vyčistit! Jakmile se vyčistí, plak se odstraní a proces kazivosti se zastaví (alespoň do dalšího jídla).

Láhev nechte dítěti jen na jídlo

Věděla jste, že i dětská láhev, která sice pomáhá batolatům usnout, způsobuje, že cukry z nápoje ulpí na zoubcích a zvýší se tak riziko vzniku zubního kazu? V žádném případě tedy nenechávejte dítě usnout s láhví v pusince, stejně tak pozor na kojení, protože i mateřské mléko je sladké. Nemyslete si, že když kojíte, není potřeba se o zoubky vašich potomků starat. Snažte se co nejdříve odnaučit dítě usínat s lahvičkou, a pokud je už dítě starší, dbejte na to, aby nemělo neomezený přístup k hrníčku se sladkou šťávou apod.

Pozor na sladkosti a slazené nápoje!

Sladké nápoje během dne dítěti nepodávejte, nabídnout je můžete pouze po hlavním jídle – jinak stačí neslazený čaj nebo voda.

Co je ještě dobré vědět

  • Zoubky čistěte dětem (nebo jim pomáhejte a kontrolujte, zda si je čistí správně) minimálně 2x denně – ráno a večer. Před spaním je to zvláště důležité, protože během spánku klesá množství slin, a tím se zbytky cukrů stávají živnou půdou pro bakterie.
  • Zubní kartáčky měňte každé dva měsíce nebo po infekční nemoci, jako je i bolest v krku.
  • V prvním roce je tkáň dásní jemná, takže používejte kartáček s měkkými štětinami a speciálně zaoblenou hlavou, abyste předšli zranění dásní. Kartáček by dítě také mělo snadno uchopit a ovládat.
  • Pokud má dítě sklon ke kazivosti zubů, může vám lékař doporučit fluoridové doplňky.
  • V případě nadbytku fluoru se může objevit nepřirozené zabarvení zubů – v podobě bílých až hnědých skvrn na zubech. Nejčastější riziko tzv. fluorózy hrozí mezi 2.-3. rokem života, kdy se teprve vyvíjí trvalý chrup. Předejít tomu můžete tak, že na kartáček dáte jen tenkou vrstvu zubní pasty.
  • Zhruba po 1. narozeninách navštivte stomatologa – ten zhodnotí vývoj dětského chrupu a odhadne také pravděpodobnost vzniku zubního kazu. Určitě vám také řekne, jak správně pečovat o zoubky.

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x