Hračky a aktivity pro batole

Hry s dítětem jsou důležité pro posílení vazby mezi vámi. Hrou se dítě učí motorickým i sociálním dovednostem, vychutnává si vaši radost a vnímá i vaši bezpečnou náruč a jistotu. Dopřejte mu tedy hraní, co nejvíce je to možné.


Vhodné hračky

Batolata začínají milovat hry využívající jejich představivost a hraní určitých rolí, což jim umožní nácvik společenských aktivit a dovolí jim usměrnit pocity zklamání a vzteku. Pomalu tedy přichází na scénu různé převleky, domácí a zahradní pomůcky, jako je smetáček, hrabičky, kolečko, nádobíčko atd., nápodoby domácích spotřebičů, panenky a kočárky, auta, vlaky atd.

Může vás ale překvapit, že si děti se spoustou zakoupených hraček vůbec nehrají a naopak si oblíbí ty nejjednodušší hračky nebo jen různé předměty z domácnosti, kterým ve fantazii přisoudí mnoho způsobů použití. Papír a různé pastelky na kreslení zaujmou dítě zhruba od roka a půl a budou ho již provázet celý život. Různé kuchyňské pomůcky jsou krásným zdrojem rámusu, dá se v nich přenést spousta věcí a využít je jako skrýše. Hračky, při kterých si dítě musí něco představit a samo si je složit, jako jsou puzzle, kostky, stavebnice, jsou obvykle oblíbenější než hotové „výrobky“ s reálnými detaily. 

Co dělat s dítětem doma i venku?

I doma můžete dělat s dítětem spoustu věcí. Stačí ho například vpustit do skříňky s hrnci a pánvemi a plastovými potřebami. V koupelně může přelévat vodu z kelímků, pouštět lodičky nebo hrát si s bublifukem. Vytáhněte ze šuplíků bezpečné voskovky, křídy nebo prstové barvy a velký arch papíru a nechte dítě vyzkoušet první čárání. Vyzkoušet můžete už i modelínu a vymodelovat tatínkovi třeba šnečka. Můžete si spolu hrát s balonky, tancovat, zpívat, oblékat dítě do vlastních starých šatů a bot.

Pokud vám nevadí nepořádek, pusťte se s dítětem do pečení jednoduchých sušenek a nechte ho vykrajovat a posypávat. Zapojit ho můžete i do lehkých domácích prací – dávání prádla do pračky, jízda s vysavačem, utření stolku. Jednou z nejdůležitějších společných činností je čtení – dítě se učí zvuky a význam slov, ale i intonaci a rytmus řeči. Batolata přibližně od roku a půl už zaujme i samotný příběh a mohou si při něm rozvíjet svou představivost. 

Kam jinam jít venku než na dětské hřiště?

Určitě stojí za to jít jen tak do parku, lesa, do ZOO. Můžete využít dnů otevřených dveří např. v požární stanici, navštívit dětské divadelní nebo hudební představení, zajít do místní knihovny nebo do muzea pro děti.

Městské děti ocení zvířátka na farmě, naopak venkovské zaujme třeba velké nádraží. Klukům stačí ke spokojenosti, pokud objevíte staveniště s bagry a jeřáby, holčičky třeba potěší stavění domečků v lese. Využijte strávený čas k ukazování různých věci, mluvte s dítětem o všem, co cestou uvidíte. Uvidíte, že každý den se dá strávit jinak.

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x