Cestování s miminkem: zvládnete krmení i přepravu letadlem?

I s malým dítětem můžete zvládnout absolvovat svou letní dovolenou - jen je třeba se pořádně vybavit. Přečtěte si rady a tipy, jak krmit vaše dítě na cestách.

583982413

Kojení je nejlepší způsob, jak krmit své dítě na cestách, a nošení pohodlného oblečení umožní kojení vašeho dítěte kdekoliv.

Jak připravíte mléko na cestách?

Pokud krmíte dítě z lahve, je nutné se vybavit převařenou kojeneckou vodou a kojeneckým, nebo batolecím mlékem v prášku. Můžete se na cesty vybavit připravenou termoskou s horkou vodou a jen odměřit vodu do lahvičky a přisypat dávku mléka. Můžete využít i speciální dávkovač na sušené mléko, který pojme 3 dávky mléka, abyste nemusela počítat odměrky.

Při přípravě mléka postupujte přesně podle návodu a dodržujte uvedená množství – vždy se dává jedna odměrka mléka na 30 ml vody. Vždy před podáním mléka vyzkoušejte jeho teplotu kápnutím kapky na vnitřní stranu zápěstí, mléko musí být příjemně teplé, ne horké.

Připravujte vždy jen tolik mléka, kolik spotřebujete. A dávky mléka si nikdy nepřipravujte dopředu. Je vždy lepší vzít s sebou o trochu více vody a mléka v prášku, než potřebujete, a to v případě, že by vaše cesta trvala déle, než jste očekávali.

Krmení vašeho dítěte v zahraničí

Pokud kojíte a cestujete někam do teplých krajin, nezapomeňte pít dostatečné množství tekutin, které vám umožní, abyste byly dostatečně hydratovány.

Pokud krmíte z lahve, buďte speciálně opatrná na to, jakou vodu používáte pro krmení vašeho dítěte a omývání všech kojeneckých potřeb. Veškeré nádoby na přípravu stravy včetně lahviček a saviček sterilujte ve vařící se vodě. Přestože voda v rámci celé EU a USA by měla být standardizována, v případě, že si nejste jista kvalitou místní vody, je nejlepší použít vodu balenou (kojeneckou).

Jak poznáte kojeneckou vodu?

Ujistěte se, zda je na etiketě vyznačeno, že voda je vhodná pro děti – voda by neměla obsahovat více než 200 mg sodíku a více než 1.5 mg fluoridu na litr. Vodu před přípravou mléka vždy převařte.

V ideálním případě byste měla vždy použít své vlastní kojenecké mléko. Některé země však omezují dovoz potravin, takže si tuto informaci raději ověřte předem přímo u letecké společnosti. Máte dovoleno zabalit si do příručního zavazadla tolik prášku, kolik uznáte za vhodné – jen se ujistěte, že je v dobře uzavřené nádobě.

Jaké množství kapaliny si s sebou můžete vzít do letadla?

Bezpečnostní opatření na většině letišť nařizují, že všechny tekutiny musí být nyní uzavřeny v průhledném uzavřeném sáčku, když procházíte bezpečnostní kontrolou, s maximálním množstvím 100 ml v jednotlivém obalu. Nicméně, zvláštní léky a potraviny jako kojenecké mléko jsou povoleny, avšak v množství, které nutně potřebujete na cestu, a můžete být bezpečnostním pracovníkem vyzvány, abyste mléko ochutnaly.

Na co nezapomeňte?
  • dostatek plen,
  • vlhčené ubrousky,
  • čepici pro dítě
  • krém s ochranným faktorem SPF30+,
  • léky na tišení bolesti jako je Paralen suspense, nebo Paralen čípky, Ibalgin suspenze,
  • náplasti,
  • teploměr,
  • repelent,
  • protialergické a desinfekční krémy apod.

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x