Co se děje s miminkem ihned po porodu

  • Poté, co je přestřižena pupeční šňůra, ve které ustal tep, je možné položit mamince novorozence na nahé tělo, aby cítila jeho doteky, a aby dítě slyšelo tlukot jejího srdce.
Midwife holding up a vernix covered newborn just after he was born in the delivery room, being peaceful and serene, still attached with umbilical cord. New life, birth experience concept.

Těsně po porodu

Jakmile je přestřižen pupečník, podle přání rodičů se miminko položí na břicho maminky, nebo ho rovnou ošetří na vyhřívaném lůžku. To většinou probíhá přímo na porodním sále. Následuje jeho zabalení, a pokud je vše v pořádku, je přiloženo k maminčině prsu. Je to velmi důle­žitý okamžik pro navázání citového vztahu mezi maminkou a novorozeným děťátkem. Zůstat spolu na porodním sále pak mohou až do doby, než je maminka i s miminkem pře­vezena na oddělení šestinedělí.

Ošetření na porodním sále

Sestra převezme novorozence v teplé pleně, položí ho na suchou podložku vyhřátého stolu, opatrně osuší, pokud je třeba, odsaje ústa a nos, ošetří pupeční pahýl svorkou nebo krátkým podvazem a do každého oka vkápne dezinfekční kapičky, které ochrání oči novorozence před bakteriální ná­kazou z rodidel matky. 

První stolice novorozence

Někdy již v této době odchází první stolička nazývaná smolka. Je to vazká, zelenočerná hmota obsahující zbytky buněk ze spolykané plodové vody a také střevní sekrety, které se nahromadily v průběhu těhoten­ství v těle dítěte. Smolka by poprvé měla odejít nejpozději do čtyřiceti osmi hodin po porodu.

Děťátko se ošetří, označí, většinou v tuto dobu i zváží a změří a vrátí se zabalené k mamince, kde se poprvé přiloží k prsu.

Zdroj: Nová kniha o těhotenství a mateřství: MUDr. Martin Gregora, MUDr. Miloš Velemínský, Ph.D., Grada Publishing, a.s., 2011, ISBN 978-80-247-3081-3

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x