Jaké to bude doma po porodu

Po propuštění z porodnice věnujte pozornost nejen svému děťátku, ale i sama sobě. V šestinedělí o sebe pečujte dvojnásob.

Porodní poranění a jejich hojení

V prvních týdnech po porodu probíhá hojení porodních poranění. Stehy postup­ně samy vypadávají, "vnitřní" se vstřebávají. K vypadnutí stehů dochází podle použitého šicího materiálu zhruba do dvou týdnů od porodu. 

Může se stát, že žena v oblas­ti, kde proběhlo šití, cítí napínání nebo štípání. To může doprovázet právě zmiňované hojení porodních poranění a vypadávání stehů. Rozhodně se není třeba bát odstraňo­vání stehů, protože dnes se na šití epiziotomie používají už jen vstřebatelné šicí materiály. Při potížích může pomoci například odvar z řepíku. Při výrazné bolestivosti či nejas­nostech by ale žena měla navštívit gynekologa.

Během celého průběhu šestinedělí:

  • se vy­hněte pohlavnímu styku,
  • se vyvarujte prochladnutí,
  • dodržujte vhodnou životosprávu,
  • mějte dostatečný příjem tekutin.

Menstruace po porodu

První měsíčky po porodu mohou přijít již po 4 – 6 týd­nech, ale záleží také na tom, zda žena kojí či nikoli.

Mohlo by vás také zajímat: Sex po porodu: kdy s ním začít?

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x