Sex po porodu: kdy s ním začít?

Příroda to zařídila dobře: vaše tělo se po porodu potřebuje dostat zpět do formy a k tomu potřebuje nějaký čas, kdy není dobré do procesu zotavování „zasahovat". Víte, kdy se můžete znova milovat?

Sex v šestinedělí?

Obecně se doporučuje začít se sexem až po šestinedělí, tedy v době, kdy půjdete poprvé na kontrolu ke svému lékaři. Během této kontroly lékař zkontroluje zhojení poporodních poranění, stav hráze, poševních stěn, děložního hrdla a uložení vnitřních rodidel.

Pokud tedy stále lehce krvácíte i na přelomu šestinedělí a cítíte bolest, pak byste s milováním měli počkat až do doby, kdy budete zcela v pořádku. Na druhou stranu je možné provozovat sex bez penetrace, a to kdykoli se vám zachce. Rozhodující je, zda máte oba na milování chuť.

K milování by mělo dojít tehdy, když mají chuť oba. Možné je využít „jednosměrný“ sex nebo autoerotiku. Rozhodně by ženě ale neměly chybět dotyky a objetí – je to skvělý způsob, jak jí projevit lásku. Máte-li nějaké problémy, je dobré si o nich včas promluvit, aby přechodný nesoulad nenarušil dosavadní dobře fungující vztah.

V případě bolesti při pohlavním styku hledejte jiné způsoby

Pokud u vás došlo při porodu k nástřihu hráze, může být tato oblast při milování bolestivá. Držte se v tomto případě spíše jemného orálního nebo manuálního sexu. Někdy trvá měsíce, než se oblast nástřihu zahojí – pokud to tak je, buďte hlavně upřímná a partnerovi řekněte, že vám je sex nepříjemný nebo že vás dokonce velmi bolí.

Je také možné, že budete potřebovat dodatečně zvlhčit, k použití je celá řada lubrikantů. Nedostatek vlhkosti může trvat do doby, než se hladina hormonů vrátí do normálu.

Nedostatek touhy nebo spíš sebevědomí?

Po porodu je běžné, že řada žen ztrácí chuť na milování. Jednak jsou na vině poporodní poranění, ale také pocit, že nejste dostatečně atraktivní. Začněte cvičit, abyste si dodala sebevědomí.

Určitě také nezapomínejte na vhodnou antikoncepci – rozhodně za ni nepovažujte kojení! V každém případě buďte trpělivá, zpočátku to nepřehánějte a intenzitu sexuální aktivity zvyšujete postupně.

Šestinedělí po císařském řezu

Šestinedělí je obzvlášť nutné dodržovat po porodu císařským řezem. Při nedodržení šestinedělí hrozí krvácení, infekce a další nemilé komplikace.

Mohlo by vás zajímat: Jak se vaše tělo vzpamatovává z porodu - šestinedělí.

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x