Začátek šestinedělí - první dny po porodu

Přečtěte si, co vás čeká po narození dítěte v období šestinedělí. Co se děje s vaším tělem, jak o sebe pečovat a kdy můžete začít třeba se cvičením?

Ještě v nemocnici

Na oddělení šestinedělí probíhají každé ráno lékařské vizity, při kterých je kontrolováno zavinování dělohy, množ­ství odcházejících očistků, hojení porodních poranění, možné problémy s prsy, a další.

Problémy po porodu

Poměrně častým steskem bývají bolestivé stahy dělohy po kojení. Je to dáno vyplavením oxytocinu, který tento stah způsobí. Bolesti bývají větší u žen, které vícekrát rodily, ale obvykle spolu s tím, jak se zavinuje děloha, do jednoho až dvou dnů ustoupí.

Co dodržovat v šestinedělí

Po dobu celého šestinedělí, ale zvláště v prvních dnech, je velice důležitá péče o pravidelné vyměšování. Nezbytná je také pečlivá hygiena, protože odcházející očistky jsou ideální živnou půdou pro nejrůznější bakterie, které mohou průběh šestinedělí zkomplikovat. Myslet na to je třeba zvláště po kojení, které vyvolá stah dělohy a odchod očistků, a po použití toalety. Vhodné je sprchování. Naopak koupel ve vaně je po dobu šestinedělí nevhodná.

Cvičení v šestinedělí

Velmi časně po porodu se lze začít věnovat poporodní gymnastice, která zpevní břišní svalstvo a svaly hráze a pánevního dna. To napomáhá i ke správnému zavinování dělohy. Časnou pohybovou aktivitou se předchází také tvorbě krevních sraženin (trombóze) v žilách dolních končetin. Tipy na konkrétní cviky vhodné jako cvičení po porodu najdete v našem článku: Cvičení po porodu.

Kdy může jít rodička s dítětem domů?

Propuštění z nemocnice přichází v úvahu obvykle třetí až čtvrtý den po přirozeném vaginálním porodu, po císařském řezu se minimální délka pobytu v nemocnici pohybuje okolo šesti dní. Vždy však záleží na konkrétní situaci a rozhodnutí, zda maminka po porodu již může být propuštěna domů, leží plně na lékaři, který provádí ranní vizitu na oddělení.

Zdroj: Nová kniha o těhotenství a mateřství: MUDr. Martin Gregora, MUDr. Miloš Velemínský, Ph.D., Grada Publishing, a.s., 2011, ISBN 978-80-247-3081-3

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x