Cvičení po porodu: začít je dobré co nejdříve!

  • Chcete se dostat co nejdříve po porodu do formy? Začněte rozumně cvičit. 
  • Zjistěte, jaká cvičení po porodu jsou vhodná a proč není dobré držet diety.

Kdy začít s pohybem? Už pár dnů po narození miminka můžete provádět nenáročná cvičení. Pokud jste ale měla císařský řez, s cvičením počkejte asi 4 týdny, než začnete. Zpočátku buďte při cvičení opatrná a nepřehánějte to – stačí klidně několik krátkých cvičení během dne.

Kegelovy cviky: posilujte svaly pánevního dna

Ze všeho nejdůležitější jsou tzv. Kegelovy cviky, kterými posilujete pánevní dno. Jsou to cviky, kterými se také předchází nechtěnému úniku moči. S Kegelovými cviky můžete začít ji několik dní po porodu, samozřejmě ale naslouchejte svému tělu.

jak na to?

Kegelovy cviky můžete vykonávat kdekoli a kdykoli – při sezení na židli nebo i na toaletě. Při výdechu zatáhněte břišní svaly a držte je několik vteřin (3 až 5) zatnuté a pak je uvolněte. Dbejte na klidné pravidelné dýchání, do pohybu nezapojujte hýždě. Opakujte desetkrát za sebou, klidně i několikrát za den.

Celkový pohyb nasazujte postupně

Co se týče běhání a cvičení s poskoky, z pohledu pánevních svalů nejsou v počátku moc vhodné. Postupně ale zapojujte v posilování hýždě, stehna a horní polovinu těla.

Cvičit ano, ale nepřehánět to s intenzitou! Pokud budete totiž cvičit intenzivně, začne se zvyšovat hladina kyseliny mléčné v krvi, která pak přechází do mateřského mléka a mění se jeho chuť. Dost často se pak stává, že děťátko začne odmítat prs a velmi brzy maminky s kojením přestanou. Cvičit můžete, ale s ohledem na svoje tělo. Poslouchejte ho, a když máte pocit, že už nemůžete, odpočiňte si.

Kojíte? Zapomeňte na dietu

Přibrala jste více, než jste chtěla? Rozhodně se nesnažte držet drastickou dietu, zvláště když kojíte. Jezte zdravě, pestře a rozmanitě – během kojení je jídelníček důležitý. Hubněte rozumně, s větší redukcí je vhodné začít až poté, co přestanete kojit.

Snížením hmotnosti v nevhodnou dobu by se mohla snížit laktace, tedy tvorba mléka. Rychlé hubnutí se nedoporučuje, protože během kojení dochází ke zpomalení metabolismus, a to kvůli uchování dobrého výživového stavu maminky. Přísná dieta navíc může zvýšeně odbourávat tukové buňky a do mateřského mléka se vyloučí více cizorodých látek.

Mohlo by vás zajímat: Jídelníček pro kojící matky

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x