Hubnutí během kojení

  • Každá maminka se chce po porodu dostat co nejdříve do své původní formy. 
  • Přečtěte si jak můžete zhubnout a přitom neomezit kojení svého dítěte.

Redukce hmotnosti a kojení

Během období kojení se vyhněte drastickým redukčním dietám. Kromě toho, že redukční diety nesplňují kritérium pestré a vyvážené stravy, nesmírně důležité během kojení miminka, tak způsobují i ​​rychlé odbourávání zásob tělesného tuku, ze kterého se mohou uvolňovat toxické látky.

Ideální je postupný pokles hmotnosti, přibližně 1 - 2 kg za měsíc.

Váš energetický příjem by měl právě naopak, růst, přibližně o 700 kcal oproti běžnému příjmu a váš denní energetický příjem by měl tvořit přibližně 2 900 kcal/den. V praxi to pro vás znamená snažit se jíst pravidelně, pestře a nutričně vyváženě, protože vaše aktuální strava má velký vliv na zastoupení některých živin v mateřském mléce (např. jód, vitamin C, typu B, nenasycené mastné kyseliny).

Zvýšená potřeba živin se týká především vitaminu A (až o 100 %), jódu (o 67 %) a dalších (vitamin B6, vápník, zinek, železo, fosfor, kyselina listová, ...).

Podívejte se, jak stoupají vaše nutriční potřeby během kojení miminka:

dopřejte si během dne

4 - 6 porcí sacharidů (např. rýže, brambory, těstoviny a pečivo upřednostněte celozrnné),

3 - 4 porce mléčných výrobků (dobře stravitelné jsou zakysané mléčné výrobky,

1 - 3 porce bílkovin (např. ryby, vejce, luštěniny, maso),

2 - 4 porce ovoce (ideálně čerstvé),

3 - 5 porce čerstvé i dušené zeleniny.

Kojení je energeticky náročné

Kojení miminka je energeticky velmi náročný proces. Maminka během prvního měsíce spotřebuje na kojení zhruba tolik energie, kolik za celé těhotenství. Jeden ml mateřského mléka představuje asi 3 kJ a po přepočtení na množství mateřského mléka při plně kojeném miminku, se na kojení spotřebuje asi 2 200 - 3 000 kJ za den. Díky kojení miminka a vysoké spotřebě energie vám půjdou kila sama dolů, přibližně o 1 - 2 kg za měsíc. U maminek, kterým se nedaří pokles na váze, i přes kojení a nenáročným cvikům, se předpokládá určitý ochranný vliv hormonů a důležitá energetická tuková zásoba pro děťátko během kojení.

Cvičení během období kojení

S lehkou pohybovou aktivitou můžete začít již po šestinedělí, nejvhodnější jsou procházky či rehabilitační cvičení, která pomohou zpevnit povolené břišní svaly, svaly pánevního dna a i zádové svaly. Náročným aerobním cvičením jako jsou zumba, běh či aerobik se první týdny po porodu raději ještě vyhněte. Nejvhodnější jsou pro vás procházky, rychlejší chůze, plavání, odborné cvičení pro maminky s dětmi, které pomůže organismus lépe okysličit. Bude tak lépe fungovat, budete se lépe cítit a může pozitivně ovlivnit i laktaci.

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x